• رئیس کمیسیون اخلاق و کسب وکار اتاق بازرگانی فارس:

اعتماد حاصل رعایت اخلاق کسب وکار است

اعتماد حاصل رعایت اخلاق کسب وکار است
   

  راستین آنلاین :عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون اخلاق کسب و کار اتاق بازرگانی فارس گفت: اعتماد حاصل رعایت اصول اخلاق کسب و کار در جامعه و مردم به یکدیگر است.

 
 صلاح الدین ایزدفر در جلسه کمیسیون اخلاق کسب و کار که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: مایه اخلاق در ایران از دو ریشه قدیمی اصیل ایرانی و اسلامی نشات می گیرد و تلاش ما در این کمیسیون حساس کردن و بازخوانی مباحث ارزشمند اخلاق در جامعه به ویژه فضاهای اقتصادی است.
وی افزود: به دلیل وابستگی علوم اخلاقی به مسایل دینی عمدتا اخلاق از دیدگاه دین بیشتر مورد توجه قرار می گیرد اما واقعیت این است که مقوله اخلاق می تواند ما را به سمت تعالی و اجتماع مثبت سوق دهد.
ایزدفر اظهارداشت: همچنین در این کمیسیون مباحث پیرامون اخلاق کسب و کار از جمله اخلاق اجتماعی، اخلاق مشتری مداری، اخلاق بازار، اخلاق تجارت مطرح خواهد شد که نیاز به همکاری بیشتر بخش دولتی در تبیین این مباحث داریم.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: در سالهای گذشته اصول اخلاقی در کسبه و اهل بازار بسیار جاری و ساری بود و همین موضوع یکی از دلایل اعتماد و موفقیت بازاریان بود که احیای الزامات اخلاقی بومی هر منطقه از ضروریات جامعه امروز است.
وی ادامه داد: در جامعه فعلی نیاز به بازسازی اعتماد توسط همه افراد جامعه داریم و این مهم جز در رعایت اصول اخلاق در جامعه و محیط های کسب و کار محقق نخواهد شد که یک عزم ملی می طلبد.
در این جلسه مهندس علی رزین کفش از فعالان بخش خصوصی استان فارس با ارائه گزارشی در خصوص "اخلاق کسب و کار و ارتباط آن با محیط زیست" گفت: امروز مباحث مرتبط با محیط زیست مسئله روز جهان است و روزانه با اخبار ناخوشایندی از جمله سونامی، آتش سوزی و حوادق در حوزه سلامت و پزشکی روبرو می شویم که همه این ها مصداق عدم توجه به الزامات زیست محیطی است که متاسفانه برگرفته از اخلاق کسب و کار است.
وی افزود: ما در صنایع مختلف با مشکلی روبرو هستیم که ناشی از مسایل کسب و کار است به عنوان مثال صنعت خودرو که یکی از صنایع برجسته امروز دنیاست از منابع استفاده می کنیم اما خروجی آن تولید خودرویی است که به محیط زیست آسیب می رساند و به خوبی می توانیم ارتباط کسب و کار و محیط زیست ببینیم. 
زرین کفش با بیان اینکه در برخی از کسب و کارها هدر دادن منابع یک ضد ارزش است اظهارداشت: معضلاتی که امروز جوامع صنعتی در حوزه های مختلف کشاورزی، مواد غذایی، دامپروری و صنایع الکترونیک با آن روبرو است در نتیجه رفتارهایی است ناشی از عدم رعایت اخلاق در کسب و کار است که همه ما را گرفتار کرده است.
وی اضافه کرد: تشکیل کمیسیون اخلاق حرفه ای در کسب و کار در پارلمان بخش خصوصی یکی از ضروریات امروز جامعه ما است که فعالان اقتصادی، دستگاه های اجرایی و سایر افراد به منشور اخلاقی در کسب و کارها و مسایل جامعه حساس شوند.
زرین کفش با بیان اینکه باید در منشور کسب و کارهایمان تجدید نطر کنیم و ابعاد مختلف را مورد توجه قرار دهیم ادامه داد: این کمیسیون باید تلاش کند یک منشور اخلاقی کسب و کار را به صورت کاربردی، هدفمند، با برنامه ریزی اجرایی و کنترل عملکرد در سطح جامعه که برگرفته از الگوهای مختلف در حوزه کسب و کار را با نگاه بلند مدت و آینده نگر، طراحی و تدوین کند که با اجرای این منشور خروجی مطلوب مدرن سازی فرهنگ کسب و کار در محیط کسب و کار امروز ایران نهادینه شود.
این فعال اقتصادی عنوان کرد: هر یک از حوزه های معدن، صنعت، کشاورزی، فساد مالی و اداری، فاصله طبقاتی، کاهش ارزش پول ملی، خصوصی سازی و الزامات زیست محیطی می تواند از شاخص های این منشور باشد که به طور حتم چنین منشوری قابل اندازه گیری و کنترل خواهد بود. 
وی تصریح کرد: کمیسیون اخلاق کسب و کار اتاق بازرگانی فارس باید بتواند منشا ایجاد حساسیت و تحول در جامعه باشد.
در این جلسه خانم مائده خوش نیت گزارشی پیرامون "اخلاق در کسبه قدیمی شیراز" ارائه کرد. 
وی ضمن اشاره به خصایص اخلاقی بر اساس احادیث و روایات، به نحوه رفتار کسبه قدیم با مشتری از جمله جلب رضایت مشتری، انصاف در قیمتها و ملاحظه رفتارهای مشتری پرداخت. 
خوش نیت بابیان اینکه رعایت اخلاق در کسبه قدیم بسیار چشمگیر است گفت: رفتار کسبه قدیم با همکاران بر اساس حمایت، قرض، گذشت و چشم پوشی، اعتماد و رفاقت در عین رقابت بود.
انتهای پیام /  101
607 کلیک ها  آخرین ویرایش در دوشنبه, 22 مهر 1398 17:02
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا