خسارت 225 میلیاردتومانی تگرگ به بخش کشاورزی قیروکارزین

خسارت 225 میلیاردتومانی تگرگ به بخش کشاورزی قیروکارزین
   

  راستین آنلاین :مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین گفت: به دنبال وقوع تگرگ و طوفان عصر جمعه دوازدهم مهرماه، 225 میلیارد تومان به محصولات و تاسیسات زیر بنایی بخش کشاورزی این شهرستان خسارت وارد شده است. 

 مهدی همتی افزود: تگرگ و طوفان به هفت زیر بخش باغبانی، زراعت، دام، طیور، زنبورعسل، جاده بین مزاع، ساختمان و تاسیسات کشاورزی خسارت وارد کرده است . 
وی تصریح کرد: این رخداد در 7350 هکتار از محصولات زراعی و باغی شامل کنجد،برنج، حبوبات، ذرت، جالیز، مرکبات و نخیلات خسارت های غیر قابل جبران ایجادکرده است. 
همتی  اظهار کرد: با توجه به آغاز فصل برداشت محصولات زراعی و باغی به تازگی، تمامی باغ ها و مزارع مناطق خسارت دیده در مرحله برداشت بوده اند که محصولات آنان از بین رفته یا بدلیل آسیب های تگرگ غیر قابل برداشت شده اند. 
وی با اشاره به سهم 6 میلیارد تومانی خسارت وارده به بهره برداران  بخش دام، طیور و زنبورعسل، بیان کرد:  در این حادثه بیش از 500 راس دام سبک و ده هزار کلنی زنبور عسل از بین رفته یا خسارت دیده است. 
به گفته همتی دامداری روستایی وعشایری و همچنین زنبورداری از مشاغل پر خطر بخش کشاورزی است  که ضمن تولیدات قابل توجه خود همیشه در معرض حوادث غیر مترقبه بوده که طراحی و اجرای بیمه  فراگیر محصولات کشاورزی در حمایت از این بخش موثر خواهد بود. 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با تاکید بر اینکه گزارش ها و برآورد خسارت های روی داده تنظیم و به مراجع استانی انعکاس داده شده است، گفت: وقوع خسارت های ناگهانی و سنگین این چنین موجب مختل شدن کسب روزی حلال بخش بزرگی از خانوار های شهری و روستائی شده است. 
قیروکارزین از قطب های مهم کشاورزی در استان فارس بوده که با تولید قریب به 750 هزار تن محصولات زراعی، باغی و دامی  40 درصد تولید لیموترش، 54 درصد تولید لیمو شیرین، 45 درصد تولید خرما، 30 درصد لوبیا و 20 درصد کنجد  استان فارس را به خود اختصاص داده است.
انتهای پیام /  منصوره خسروبیگ
1422 کلیک ها  آخرین ویرایش در یکشنبه, 14 مهر 1398 13:07
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا