• مسئول اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی قیروکارزین:

متعهد به کاشت 600 هکتار کلزا هستیم

راستین آنلاین:مسئول اداره تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از ابلاغ سطح تعهد کاشت 600 هکتار کلزا ی آبی در سال زراعی جدید برای این شهرستان خبر داد. 

 عبدالحمید احمدی در اولین نشست برنامه ریزی کاشت محصولات شتوی در این شهرستان با اشاره به تعیین و ابلاغ سطح زیر کشت کلزا برای هر پهنه زراعی گفت: کاشت محصول راهبردی کلزا از نیمه مهرماه در قیروکارزین آغاز می شود که تا پایان آبان ماه نیز ادامه خواهد داشت. 
این کارشناس با اعلام اینکه عقد قرارداد کشت کلزا آغاز شده، افزود: از امروز با استقبال خوب کشاورزان مواجه شده ایم که قرارداد کشت 120 هکتار کلزا نیز منعقد شده است. 
به گفته وی 6 تن بذر کلزا از رقم هایولا 50 به قیروکارزین اختصاص یافته که به وسیله اتحادیه شرکت های تعاونی روستایی خریداری و به این شهرستان حمل می شود.
وی افزود: کاشت کلزا از اولویت های ملی است که تلاش برای تحقق سطوح زیر کشت ابلاغی با برگزاری کلاس های ترویجی، اطلاع رسانی های عمومی و فراهم کردن امکانات لازم برای آن مانند ادوات مکانیزه در قیروکارزین آغاز شده است. 
احمدی با تاکید بر منویات مقام معظم رهبری در خصوص کاهش وابستگی به واردات روغن از خارج کشور تصریح کرد: یکی از زراعت‌ هایی که متاسفانه برخلاف محصولاتی مثل گندم و جو، وابستگی بیشتری به واردات از خارج کشور دارد دانه‌های روغنی است که بر این اساس ترویج توسعه کشت آن حائز اهمیت است.

مسئول اداره تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با اشاره به امکان بیمه کردن  محصول کلزا و در اولویت بودن پرداخت غرامت خسارت های احتمالی ناشی از عوامل خطر تحت پوشش، گفت: کشاورزان کلزا کار برای انجام مراحل کاشت، داشت و برداشت زراعت خود می توانند از تسهیلات سلف بانک کشاورزی بهره مند شوند. 

به گفته وی جلوگيری از خروج ارز كشور و کاهش وابستگی به خارج، پایداری تولید گندم و افزایش حداقل ۲۰ درصدی عملکرد گندم و کاهش بيماری های گندم از مزایای کاشت کلزا است. 

او در ادامه به بهبود کیفیت و حاصلخیزی خاك، تولید روغن خوراكی با كيفيت، خرید تضمینی و پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان نیز اشاره کرد. 

وی افزود: به منظور توزیع قانون مند نهاده ها در کشت گندم مبنای تقسیم بر اساس اطلاعات گندم کاران ثبت شده در سامانه جامع پهنه بندی اراضی کشاورزی خواهد بود و برای کشت کلزا بر اساس میزان بذر کلزای خریداری شده توسط کشاورز است. 

احمدی با توضیح ضرورت ثبت اطلاعات بهره برداران در سامانه جامع پهنه بندی اراضی کشاورزی برای برنامه ریزی های کلان خصوصا جهت محصولات زراعی دارای خرید تضمینی، از کلیه بهره برداران خواست با مراجعه به مروجین پهنه نسبت به اعلام سطح و نوع کشت خود اقدام کنند.

490 کلیک ها  سه شنبه, 02 مهر 1398 05:08
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا