محقق شدن تداوم تولید با کشاورزی حفاظتی

راستین آنلاین:رئیس مرکز خدمات جهاد کشاورزی افزر گفت: در کشت کنجد، کشاورزی حفاظتی به منظور تداوم تولید و افزایش ماده آلی خاک گسترش یافته است.

امین پورحمزه گفت: به منظور کشاورزی پایدار و تداوم در تولید محصولات کشاورزی، دویست هکتار از اراضی بخش افزر با روش های کشاورزی حفاظتی به کشت کنجد اختصاص یافته است.

وی افزود: از مجموع حدود سیصد هکتار سطح زیر کشت کنجد در بخش افزر، 150   هکتار به روش کم خاک ورزی و 50 هکتار نیز به طریق  بی خاک ورزی به این کشت اختصاص یافته است.

رئیس مرکز خدمات جهاد کشاورزی افزر با اشاره به اینکه کشاورزی حفاظتی به عنوان مهم ترین رویکرد برای تحقق کشاورزی پایدار است بیان کرد : دستیابی به موفقیت از لحاظ کمیت و کیفیت تولیدات کشاورزی زمانی ارزشمند خواهد بود که در بلندمدت دوام داشته باشد یا به اصطلاح پایدار باشد.

پور حمزه اضافه کرد : کشاورزی حفاظتی به مجموعه ای از اقدامات شامل نگهداری مقدار مناسبی از بقایای گیاهی در سطح خاک، رعایت تناوب زراعی مناسب و کاهش هر چه بیشتر عملیات خاک ورزی گفته می شود که سبب صرفه جویی در زمان، انرژی و تقویت منابع آب و خاک خواهد شد.

رئیس مرکز خدمات جهاد کشاورزی افزر تصریح کرد: زیر و رو شدن خاک در این روش مثل سیستم رایج خاک ورزی نبوده و حداقل ۳۰ درصد بقایای محصول قبل در سطح خاک حفظ می شود.

وی بیان کرد: این روش کشاورزی بر پایه حفاظت از خاک، آب و گیاه بنا شده و یکی از راه های موثر برای برون رفت از بحران خشکسالی، مدیریت آب و جبران مواد آلی خاک برای اقتصادی کردن کشاورزی است.

1663 کلیک ها  یکشنبه, 20 مرداد 1398 14:17
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا