اجرای طرح کار آفرینی در مزرعه چوب، برای اولین بار در قیروکارزین

راستین آنلاین:سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از اجرای طرح کار آفرینی  مزرعه چوب برای اولین بار در این شهرستان خبر داد.

مهدی همتی با بیان اینکه  این که سالانه بیش از 8 میلیون مترمکعب چوب برای استفاده در صنایع کل کشور نیاز است گفت: برای اولین بار در قیروکارزین یک کار آفرین در حوزه کشاورزی اقدام به کاشت درخت گز و اکالیپتوس در یک سطح 10 هکتاری به منظور تولید چوب کرده است.

وی افزود: این طرح در دو قطعه 5 هکتاری اجرا، که یک قطعه به کاشت نهال  گز با تراکم 2500 اصله در هکتار و قطعه دیگر به نهال اکالیپتوس با تراکم 800 اصله در هکتار اختصاص یافته، که به صورت غرقابی آبیاری می شود.

همتی اظهار کرد: این طرح در اراضی با کلاس خاک درجه 2 به بالا که از نظر کشت محصولات زراعی و باغی از کیفیت پایین برخوردار است به اجرا در آمده  و پیش بینی می شود در پایان دوره رشد دو ساله از هر هکتار گز و اکالیپتوس به ترتیب بالغ بر 300 و 150 تن چوب جهت مصارف مختلف فراهم آید.

وی  با تاکید بر اینکه برداشت های غیر اصولی از منابع جنگلی کشور منجر به تخریب عرصه های ملی و جنگلی می شود و همچنین واردات چوب نیز به علت هزینه بالا و خروج ارز منطقی نیست، اضافه کرد: طرح  مزرعه چوب خصوصا در اراضی با کلاس بالا از توجیه اقتصادی برخوردار بوده که می توان به عنوان یک الگوی کشت مناسب جهت ایجاد اشتغال و کار آفرینی در دستور کار قرار داد.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین تصریح کرد : کاشت درختان گز و اکالیپتوس به واسطه مزایای آن مثل اصلاح بافت خاک های شور، رشد سریع و کوتاه بودن دوره بهره برداری، قابلیت کشت در اراضی فقیر، قابلیت کشت در خاک های با سطح آب زیر زمینی بالا، مقاومت به شوری و کاربرد های متنوع در صنایع کاغذ سازی و جعبه سازی، از جذابیت برخوردار است.

انتهای پیام /  منصوره خسروبیگ
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 09 مرداد 1398 00:29
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا