برداشت گل از گیاه گلرنگ در مرودشت زمینه اشتغال صدها کارگررا فراهم کرد

برداشت  گل از گیاه  گلرنگ در مرودشت زمینه اشتغال صدها کارگررا فراهم کرد
گیاه گلرنگ

راستین آنلاین:مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت گفت: با آغاز برداشت گل های گلرنگ در مرودشت زمینه اشتغال صدها کارگر فصلی در این شهرستان فراهم شده است .

عزیز رحیمی گفت :هرساله گیاه گلرنگ در شهرستان با هدف تولید روغن و به  عنوان یک گیاه کم آب بر در شهرستان کشت می شود. در سال زراعی جاری به جهت بارش های مناسب بهاری مزارع از وضعیت مناسبی برخوردار وبرداشت گل در سطح زیاد مورد توجه بهره برداران قرار گرفته است .

وی افرود: از هر هکتار گلرنگ حدود ۸۰ کیلو گل گلرنگ برداشت  و هر سه کیلو گلرنگ تر معادل یک کیلو گلرنگ خشک است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت با اشاره به اشتغال کارگران فصلی افزود:هر کارگر می تواند  روزانه ۴ تا ۴.۵ کیلو گلرنگ تر برداشت کند.

وی اضافه کرد :گل های برداشت شده به استان های هم جوار از جمله اصفهان ،یزد وتهران جهت استفاده در صنایع رنگرزی ،رنگی کردن خوراکی ها وغیره استفاده می شود.

رحیمی اظهار کرد: گلرنگ یک گیاه دیم است واگر در این زراعت آبیاری تکمیلی انجام شود، یک گیاه بسیار مناسب در الگوی کشت محسوب می شود  واز جمله اولویت های جهاد کشاورزی در توسعه گیاهان کم آبر می باشد.

 از گیاه گلرنگ در صنعت رنگرزی استفاده میشود. طبع گیاه رنگ گرم و خشک است. از مهمترین خواص گلرنگ در درمان بیماری‌ها شامل خاصیت ضد التهاب، کمک به درمان ناباروری، کاهش کلسترول و... مفید است.

633 کلیک ها  سه شنبه, 18 تیر 1398 14:08
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا