کشت کنجد در قیروکارزین آغاز شد

راستین آنلاین:مسئول بهبود تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از آغاز کشت کنجد در مزارع شهرستان خبر داد. 

 عبدالحمید احمدی گفت: با آغاز تیر ماه عملیات کشت کنجد در بیش از یک هزار هکتار از مزارع قیروکارزین به صورت سنتی و مکانیزه شروع شده است.
وی افزود: در راستای صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی و با توجه به نیاز آبی کمتر گیاه کنجد نسبت به دیگر گیاهان مثل ذرت و برنج توسعه کشت کنجد از سالیان گذشته تا کنون به عنوان کشت جایگزین گیاهان با نیاز آبی بالا، در فصل تابستان ترویج و توصیه می شود. 
احمدی با بیان اینکه کشت این محصول معمولا به صورت سنتی و دست پاش انجام می گیرد، گفت: در سال جاری با تمهیدات صورت گرفته استفاده از بذر کارها و کمبینات ها برای کشت این محصول در دستور کار قرار گرفته تا ضمن کشت مکانیزه و کاهش بذر مصرفی شاهد افزایش عملکرد محصول در واحد سطح باشیم.
وی بیان کرد : در کشت کنجد استفاده از آبیاری تحت فشار بصورت نواری به جهت کاهش هر چه بیشتر مصرف آب و هزینه های کارگری بصورت روز افزون مورد توجه کشاورزان است همچنین برنامه ریزی مراکز تحقیقی و شرکت های سازنده ادوات کشاورزی جهت توسعه مکانیزاسیون برداشت این محصول در ترویج و توسعه کشت کنجد نقش بسزایی می تواند داشته باشد. 
مسئول بهبود تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین در پایان اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار ها قیروکارزین با دارا بودن 22 درصد سطح زیر کشت و 20 درصد تولید کل محصول کنجد استان فارس از عمده تولید کنندگان کنجد در استان فارس است.
1985 کلیک ها  یکشنبه, 09 تیر 1398 00:42
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا