• برای اولین بار در فارس؛

پرورش ماهیان گرمابی درقفس واستخر دومنظوره

راستین آنلاین:مسئول شیلات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از اجرای طرح پرورش ماهیان گرمابی درون قفس در استخر دومنظوره برای اولین بار در قیروکارزین استان فارس، خبر داد.

 ناصر رضائی گفت: اجرای طرح پرورش ماهی گرمابی درون قفس در استخر ذخیره آب کشاورزی، حاصل از روان آب ها برای اولین بار در استان فارس، در شهرستان قیروکارزین آغاز شده است.
رضائی افزود: پرورش ماهی در قفس یکی از روش های آبزی پروری است که در سازمان شیلات ایران در اولویت توسعه آبزی پروری در منابع آب های طبیعی و نیمه طبیعی قرار دارد لذا با توجه به این موضوع پرورش ماهی درون قفس در استخر ذخیره آب کشاورزی در دستور کار تحقیق و ترویج شیلات استان و این مدیریت قرار گرفت. 
وی با بیان این که در استان فارس و شهرستان قیروکارزین به دنبال خشکسالی های  گذشته احداث استخر هایی با مساحت بیش از یک هکتار و عمق بیش از 10 متر رونق داشته است گفت: با توجه به حجم آب این استخر ها پرورش انبوه ماهی در آن میسر بوده اما با مشکل مهم و اساسی در صید از این استخر ها مواجه بوده ایم که در این راستا پرورش ماهی در قفس راهکاری مناسب که توسط کارشناس شیلات استان مهندس مازیار یعقوب علی پور توصیه و اجراء شده است. 
رضائی اظهار کرد: استفاده از این روش علاوه بر رفع مشکلات صید، مشروط به استفاده از تجهیزات و مکانیزاسیون آبزی پروری موجب افزایش بهره وری تولید در واحد سطح، ارتقاء مدیریت پرورش ماهی و افزایش ظرفیت حیاتی تولید در این استخر خواهد شد به نحوی که در یک قفس 100 متر مربعی شاهد بیش از 10 برابر افزایش تولید خواهیم بود.
وی در خصوص مشخصات طرح اجرا شده گفت: این طرح با ساخت چهار سکوی شناور 120 متر مربعی و نصب تور های مخصوص آن موجب فراهم شدن قفس های مورد نیاز و رها سازی آن ها درون استخری به مساحت یک ونیم هکتار و عمق 10 متر اجرا، که پیش بینی می شود از هر قفس 2ونیم تن گوشت سفید تولید شود. 
مسئول شیلات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین در پایان گفت: اجرا و بکارگیری این شیوه موجب افزایش تولید ماهیان گرمابی در سطح شهرستان خواهد شد مضاف بر اینکه عملیات صید و برداشت از استخر به سهولت انجام خواهد شد.
1108 کلیک ها  شنبه, 18 خرداد 1398 23:23
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا