باهدف ایجاد رقابت عادلانه با بحش خصوصی؛ شهرداری شیراز فقط اوراق مشارکت در موضوع قطار شهری منتشر می کند

باهدف ایجاد رقابت عادلانه با بحش خصوصی؛ شهرداری شیراز فقط اوراق مشارکت در موضوع قطار شهری منتشر می کند
سینابنی زمانی

راستین آنلاین:رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز در اجلاس سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور از رویکرد جدید شورا و شهرداری در جلب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی خبر داد.

سینا بنی‌زمانی  با اشاره به رویکرد مشارکتی و استفاده از نظر متخصصان گفت: از ابتدای تشکیل شورای پنجم با اتخاذ رویکرد مشارکتی از نظرهای انجمن انبوه سازان در بررسی طرح‌ها و لوایح در شورای شهر با هدف ترغیب سازندگان و سرمایه‌گذاران استفاده کرده‌ایم.

وی ضمن اشاره به برخی از مصوبات شورای شهر برای تسهیل فضای سرمایه‌گذاری در شهر شیراز خاطرنشان کرد: طبق مصوبه شورا با موضوع باشگاه مشتریان دائم و خوش حساب شهرداری شیراز، سازندگان براساس میزان کارکرد امتیاز بندی می‌شوند و طبق آن مزایای ویژه‌ای همچون سهولت در صدور پروانه ساختمانی و تخفیف عوارض به آنها تعلق می‌گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز اضافه کرد: مصوبات تخفیف و تقسیط عوارض ساخت و ساز و مصوبه صدور کارت اوراق بستانکاری با سود ویژه از دیگر مصوبات شورای شهر در راستای تسهیل فضای سرمایه گذاری است و انتظار داریم فضای ساخت و ساز در شهر شیراز متاثر از این مصوبات بهبود یابد.

بنی‌زمانی با اعلام این خبر که با تصمیم شورای شهر انتشار اوراق مشارکت برای ساخت پروژه‌های مسکونی خاتمه یافته، افزود: انتشار اوراق مشارکت جهت احداث مجتمع‌های تجاری و مسکونی توسط شهرداری، رقابت ناعادلانه‌ای با بخش خصوصی است که آن را خاتمه داده‌ایم و فقط اوراق مشارکت مربوط به پروژه قطارشهری منتشر خواهد شد.

وی با اشاره به تغییر رویکرد شهرداری در مشارکت با بخش خصوصی عنوان کرد: به صورت سنتی نحوه تعامل شهرداری‌ها با بخش خصوصی استفاده از قالب حقوقی مشارکت مدنی بوده به این شکل که معمولا شهرداری آورده زمین و پروانه و بخش خصوصی آورده ساخت را داشته و در نهایت پس از اتمام پروژه، واحدهای ساخته شده تقسیم و به فروش می‌رسیده است. ما این روش را ادامه خواهیم داد اما در کنار آن روش‌های مبتنی بر استراتژی تنوع‌بخشی به تامین مالی شهرداری را در پی خواهیم گرفت و از سایر چارچوب‌های قراردادی و حوزه‌های سرمایه‌گذاری استفاده خواهیم کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر شیراز خطاب به حاضران در این اجلاس سراسری گفت: از بخش خصوصی دعوت می‌کنم که در زنجیره ارزش صنعت ساختمان به حلقه ساخت اکتفا نکند و وارد حلقه بهره‌برداری و مدیریت شوند. شهرداری نیز تمایل دارد پروژه‌هایی که بهره برداری را هم شامل می شود اجرا کند و اگر بخش خصوصی آمادگی این را دارد که وارد فاز بهره برداری در قالب عقود BOT شود، فرصت‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های IT، گردشگری و تفریحی همچون پارک‌ها، هتل‌ها، فیبر نوری و اقامتگاه‌های سنتی وجود دارد.

بنی‌زمانی اضافه کرد: انبوه سازان بیشتر از آن که به دنبال تخفیف از شهرداری شیراز باشند، درپی روان‌سازی اخذ مجوزها هستند که امیدواریم با همت شهرداری و شورا این امر بیش از پیش محقق شود.

3030 کلیک ها  جمعه, 05 بهمن 1397 16:21
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا