اولویت نخست استان فارس مدیریت آب است

اولویت نخست استان فارس مدیریت آب است
جوادجمشیدی

راستین آنلاین:رئیس مجمع مشورتی توسعه استان فارس گفت: درگذشته بصورت بی رویه آبهای سطحی و زیرزمینی استان مصرف شده است و درحال حاضرباید بپذیریم که این سوء مدیریت علاوه بر خشکسالی ،براقتصادو معیشت مردم فارس بویژه روستائیان  تاثیر منفی داشته است.

جوادجمشیدی که در نشست هیات رئیسه مجمع مشورتی توسعه استان های کشور سخن می گفت با تاکیدبراینکه اولویت نخست استان فارس مدیریت آب است از استاندارفارس و معاونین وی که علیرغم تنگناهای مالی کشوروخشکسالی های یک دهه اخیر تلاشهای شبانه روزی جهت توسعه استان فارس را با محوریت رفع بحران آب در دستورکار قرارداده اند تقدیرکرد.

وی با اشاره به توجه ویژه تیم مدیریتی استان فارس و برنامه ریزی های انجام شده براساس سازگاری با کم آبی و حفاظت از منابع آب دراین استان گفت: قطعا این اقدامات در صورت پیگیری  موجب کاهش اثرات شدید خشکسالی دراستانی که  مبنای فعالیت آن کشاورزی است خواهدشد.

عضو هیات رئیسه مجمع مشورتی توسعه استان های کشور،توجه به اظهارنظر متخصصین را یکی از ویژگی های این تیم درراستای اجرای برنامه های سازگاری با کم آبی عنوان کرد وگفت:شاهد این هستیم که استاندار ومعاونین وی تلاش مضاعف و شبانه روزی رادردستورکارخود قرارداده است تا بااستفاده از روشهای نوین آبیاری،آبیاری تحت فشار، ایجادوگسترش کشت گلخانه ای،ترویج کشت گیاهان دارویی، ایجادصنایع تبدیلی وبسته بندی وفراوری محصولات،ایجادتنوع شغلی درمحیط های روستایی،ایجادشهرکهای کشاورزی، ترویج گیاهان کم آب بر،کاهش کشت گیاهان با مصرف بالای آب این مهم رابه انجام رساند.

جمشیدی در دستورکارقرارگرفتن استفاده ازآب های غیرمتعارف،انتقال آب از دریا با سرمایه گذاری بخش خصوصی و استفاده ازاب های ژرف در استان فارس را اتفاقی خوب در حوزه مدیریت آب در استان فارس ارزیابی کرد و گفت:درراستای توسعه استان فارس پیگیری جدی در زمینه تکمیل سدهای در دست اجرا و شبکه آبیاری درحال انجام است.

وی احداث و تکمیل سدهایقردرفیروزآباد،نرگسی درکازرون ،سد کوار در شهرستان کوار، چشمه عاشق درنی ریز را مثال زد و گفت:تامین آب شرب مردم استان یکی از دغدغه های جدی است که براساس آن و علیرغم خشکسالی مستمر با اجرای پروژههای متعدد،نظیراستحصال تصفیه،انتقال وتوزیع و مدیریت مصرف تاکنون مشکل حادی برای تامین آن ایجاد نشده است .

رئیس مجمع مشورتی توسعه استان فارس ابرازامیدواری کرد که با فرهنگ سازی درجامعه شهری و روستایی و همکاری مصرف کنندگان و صرفه جویی در مصرف آب مشکلی نیزدرآینده متوجه تامین آب شرب در استان فارس نگردد.

جمشیدی در عین حال افزود: حفروتجهیز تعداد زیادی چاه آب شرب،بهسازی خطوط انتقال آب همچون خط انتقال آب ازسددرودزن به شیراز بطول ۷۷ کیلومتر که مراحل پایانی راطی می کند ،ایجادخط آبرسانی به شهرهای داراب وجنت شهروزرین دشت ازسدرودبال ،آبرسانی به شهرهای استهبان وفساازسدرودبال،آبرسانی به شهرهای جهرم وقیرازسد سلمان ،آبرسانی به شهرهای ارسنجان و سعادت شهرنیز جمله مواردی است که با  پیگیری و تلاش تیم مدیریتی استان باراهبری استاندار فارس درراستای تامین آب شرب مردم فارس انجام شده است.

وی درادامه با اشاره به اهمیت توسعه حمل و نقل و نقش آن در توسعه پایدار کشور گفت: امروزه بر کسی پوشیده نیست که راه رسیدن به فرایند توسعه اقتصادی تنها با عبور از پل مستحکمی به نام حمل و نقل امکان پذیر است ؛ از این رو می‌توان با اطمینان گفت که حمل و نقل یکی از اصلی ترین ارکان زیر بنایی کشورهای پیشرفته و درحال توسعه به شمار می‌آید .

عضو هیات رئیسه مجمع مشورتی توسعه استان های کشورافزود: حمل و نقل چون شریانی است که سایر اجزای خدماتی، بازرگانی، صنعتی  و کشاورزی  را در دو سطح ملی و بین المللی به هم پیوند می دهد و تاثیرات عمیقی بر رشد و توسعه این بخشها بر جا می گذارد ؛ بخشهایی که در حقیقت پیشرفت و پس رفت اقتصاد یک کشور بستگی مستقیم به عملکرد تک تک آنها دارد .

جمشیدی با اشاره به تلاش های انجام شده در استان فارس در زمینه ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل،یکی از ویژگی های این اقدامات را پرهیزاز تبلیغات گسترده در جریان انجام آنها عنوان کرد و با ابراز خرسندی از پیشرفت خوب آزادراه شیراز اصفهان،کنارگذرشمال شرق شیراز،عملیات اجرایی بانددوم دشت ارژن ابوالحیات،تونل محرم کازرون،بانددوم بزرگراه کوارفیروزآباد،بزرگراه فسا-داراب گهکم وآزادراه لامرد -پارسیان وصدهاپروژه دیگر گفت: درکنار تمام این اقدامات توسعه ترمینال پروازهای خارجی وبهسازی ترمینال پروازهای داخلی فرودگاه شیراز خدمتی ارزنده و درخور توجه جهت توسعه استان است.

وی با تقدیراز استاندار فارس در این نشست، دردستورکار قرارگرفتن توسعه و تجهیز فرودگاههای لامرد،لار،داراب وجهرم و پیگیری مستمر درسطح ملی ،استانی  ومحلی تیم عمرانی استانداری فارس راشایسته تقدیر دانست و توجه به توسعه خطوط ریلی ازجمله خط آهن شیراز- بوشهربرای دستیابی به بنادر ،خط آهن شیراز-گلگهرو راه آهن اقلید -یزدرامطلوب توصیف کرد.

رئیس مجمع مشورتی توسعه استان فارس در بخش پایانی صحبت هایش با بیان اینکه استان فارس درزمینه استفاده ازتسهیلات جهت اشتغال،رفع موانع تولید، جذب سرمایه گذاران خارجی وداخلی کاهش ،نرخ بیکاری ،توسعه صنایع جدیدوافزایش شرکتهای دانش بنیان روند رو به رشدی رادریکسال گذشته تجربه کرده  است افزود:ولی تا رسیدن به حد مطلوب و رفع گرفتاری خانوارها ازبیکاریهنوز فاصله داریم.

وی دربخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به اینکه دریکسال اخیرحوادث مختلفی  اعم از اجتماعی ،سیاسی وامنیتی در کشور رخ داده است افزود: استان فارس بخاطر مردم صبور وفهیمش ومدیرت خوب اعمال شده جز باثبات ترین استانها بوده است.

جمشیدی تیم کنونی مدیریتی استان را تیمی بدون حاشیه،پرتلاش ،صادق ، صمیمی و همراه مردم و مجری اهداف دولت تدبیر وامیدتوصیف کرد و ازرئیس مجمع مشورتی توسعه کشورودیگردولت مردان درخواست کرد تا باتوجه به پتانسیل های این استان وجهت پیشبردهرچه بهتراموراستان فارس ،توجه بیشتری رابه این استان معطوف کنند.

1649 کلیک ها  یکشنبه, 27 خرداد 1397 01:37
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا