غول صنعت هوانوردی اکراین زمین گیرشد

غول صنعت هوانوردی اکراین زمین گیرشد
آنتونوف
  • شاید زمانیکه اولگ آنتونوف،درسال ۱۹۵۱شرکت هواپیماسازی آنتونوف را پایه گذاری کرد،هیچگاه گمان نمی کرد که روزی میراث او به یکی از بزرگترین کمپانی های هواپیما سازی دردنیا تبدیل می شود.

اما وارثان این صنتعگرومخترع اکراینی نتوانستند از آنچه این صنعتگر و مخترع اوکراینی برای آنها به یادگارگذاشته بود به خوبی محافظ کنندتا غول صنعت هوانوردی شرق پس ۶۵ زمین گیر شود.

گرچه آنتونف تنها شرکت هواپیماسازی مسافری و باری اوکراین برجای مانده از دوران شوروی بود که به دلیل جنگ تحریم با روسیه، مجبور شد تولید خود را متوقف کند،اما این شرکت در طول حیات خود بخش عظیمی از تاریخ صنعت هوانوردی را به خود اختصاص داده است.

هواپیماهای معروف شرکت آنتونف

گرچه شرکت آنتونف درساخت دونوع هواپیمای مسافربری و باری فعالیت داشت،اما بدون تعارف باید گفت که این شرکت یکی از بزرگترین شرکت های سازنده هواپیماهای عول آسای باری بود که چند مدل هواپیمای ساخته شده توسط این شرکت سالها در حافظه صنعت هوایی دنیا به یادگارخواهد ماند.

آنتونوف ۲۲۵ مریا

آنتونوف ۲۲۵ مریا یک هواپیمای باری-ترابری و در عین حال بزرگ‌ترین هواپیمای بال‌ثابت جهان است. این هواپیما را می‌توان نسخه بزرگ شده هواپیمای آنتونوف-۱۲۴ دانست.

resized 601909 509

آنتونوف ای‌ان۲۲

آنتونوف ای‌ان-۲۲ یک هواپیمای ساختِ کارخانه آنتونوف در کشور اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی است که در سال ۱۹۶۶–۱۹۷۶ ساخته شد. نخستین استفاده‌کننده این هواپیما نیروی هوایی شوروی بوده‌است. این هواپیما در ۲۷ فوریه ۱۹۶۵ میلادی نخستین پرواز خود را انجام داد.

resized 601890 366

آنتونوف ۱۲۴

آنتونوف-۱۲۴ An-124 معروف به کندور Condor یک هواپیمای غیرنظامی ساخته شرکت آنتونوف کشور اوکراین است. طراحی این هواپیما از اواخر دهه هفتاد میلادی شروع شد و نخستین پرواز آن در آوریل ۱۹۸۲ انجام شد. کاربرد تجاری آن از سال ۱۹۸۶ شروع شد. تا پیش از ساخت ایرباس آ-۳۸۰ این هواپیما بزرگترین هواپیمای با تولید انبوه جهان به حساب می‌آمد.

resized 601888 911

آنتونوف ای ان۱۲

آنتونوف ای ان-۱۲ یک هواپیمای ترابری است که دارای چهار موتور توربوپراپ می‌باشد. این هواپیما مدل نظامی هواپیمای آنتونوف-۱۰ است.

resized 601895 481

آنتونوف ۱۴۰

شاید برای ایرانی ها مشهورترین مدل از  هواپیما های ساخته شده توسط این شرکت  آنتونف ۱۴۰باشد.

این هواپیما ،هواپیمایی ملخدار است که محصول شرکت هواپیماسازی آنتونوف در خارکف اوکراین است. این هواپیما به‌عنوان جایگزینی برای آنتونوف-۲۴ و آنتونوف-۲۶ در نظر گرفته شد. عمده ویژگی‌های بارز این هواپیما نسبت به مدلهای قبلی عبارتند از:سقف پروازی بلندتر، نیاز به باند فرود کوتاه به مسافت۱۷۰۰ متر، سازگار با شرایط آب و هوایی از -۵۵ تا +۴۵ درجه سانتیگراد، افزایش امکانات و آسایش کابین برای مسافران.

این هواپیما در ایران تحت نام ایران-۱۴۰ توسط شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) تولید می‌شود. نمونه تولید شده توسط هسا نسبت به مدل اکراینی، از لحاظ موتور و تجهیزات پیشرفته‌تر است. امروزه از این هواپیما برای مقاصد نظامی و غیرنظامی در ایران و سایر کشورها استفاده می‌شود.

635432921195106947

اعلام تعطیلی شرکت آنتونوف

خبر تعطیل شدن شرکت آنتونف را آندره خائوستف معاون اداره طراحی آنتونف اعلام کرده و گفته است: که این شرکت امسال به دلیل قطع همکاری با روسیه هیچ نوع هواپیمایی را تولید نمی کند.

روزنامه روسی نوویه ایزوستیا روز یکشنبه به نقل از وی نوشت: اگر آنتونف بخواهد باز هم هواپیما تولید کند، باید جایگزینی برای هزاران قطعه و تجهیزاتی بیابد که تاکنون از روسیه خریداری می کرد.

گرچه او  ابراز امیدواری کرده است  که سال آینده ساخت هواپیماها از سرگرفته شود،اما تحلیلگران صنعت هوایی معتقدند که عدم توانایی آنتونف درتهیه قطعات مورد نیاز هواپیما ها موتور این غول آسمان ها را برای همیشه خاموش خواهد کرد.

1093 کلیک ها  دوشنبه, 01 تیر 774 12:19
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا