بازار داغ گمانه‌ زنی ‌درباره قطع یارانه‌ ها

  • حساب بانکی سرپرست خانوار بیش از ۷۵ میلیون یارانه‌بگیر برای شصت و پنجمین بار شب شنبه شارژ شد، هرچند که بر اساس قانون بودجه باید تا تیرماه امسال حداقل چندین میلیون نفر از این جمع خارج می‌شدند. همزمان گمانه‌زنی‌ها درباره حذف یارانه‌ها ادامه یافت.

 حساب بانکی سرپرست خانوار بیش از ۷۵ میلیون یارانه‌بگیر برای شصت و پنجمین بار شب شنبه شارژ شد، هرچند که بر اساس قانون بودجه باید تا تیرماه امسال حداقل چندین میلیون نفر از این جمع خارج می‌شدند. همزمان گمانه‌زنی‌ها درباره حذف یارانه‌ها ادامه یافت. 

 اخیرا در تماس تلفنی از «کمیسیون ماده ۱۰ طرح حذف یارانه‌های نقدی خانواده‌های غیر نیازمند» به برخی سرپرستان خانوار اعلام شده است، طبق مصوبه مجلس یارانه همه مردم غیر از خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، خانوارهای آسیب‌پذیر و افرادی که بیماران لاعلاج در خانواده خود دارند، حذف می‌شود.

 در این تماس‌های تلفنی با تاکید بر اینکه مکالمه ضبط می‌شود، جهت احراز هویت، نام و نام خانوادگی، کد ملی و آدرس محل سکونت پرسیده و از سرپرست خانوار سوال می‌شود که آیا ملک مسکونی و یا بیمار لاعلاج در خانواده دارد یا خیر؟ در یکی از این تماس‌ها، سرپرست خانوار از مسئول مربوطه سوال کرده که با این وضعیت، یارانه حداقل ۶۵ میلیون نفر باید حذف شود که مسئول مربوطه این موضوع را هم تایید کرد. 

چند ساعت بعد از انتشار این گزارش یک مقام آگاه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز این خبر را تکذیب کرد و گفت: مبنای حذف یارانه‌ها قانون بودجه سال ۹۵ است که دولت را موظف کرده بر اساس معیار درآمد بالای ۳۵ میلیون تومان در سال، سه دهک بالای جامعه را از لیست یارانه‌ها حذف کند و دیگر افراد به روال گذشته یارانه ماهانه خود را دریافت می‌کنند. 

این مقام آگاه در ادامه در مورد روند حذف و پیگیری اعتراض‌ها توضیح داد: کمیسیونی با عنوان «کمیسیون ماده ۱۰ طرح حذف یارانه‌ نقدی خانواده‌های غیرنیازمند» وجود دارد که این کمیسیون مرجع تصمیم‌گیری در مورد افرادی است که به حذف یارانه خود اعتراض دارند، به این ترتیب که افراد معترض اعتراض خود را در سامانه مربوطه ثبت کرده و سپس از طرف کمیسیون ماده ۱۰ با آنها تماس گرفته می‌شود. 

در این تماس این کمیسیون دلایل حذف افراد از فهرست دریافت یارانه را عنوان می‌کند. معیار حذف هم پایگاه داده‌ای است که دارایی‌های افراد و خانوارها در آن ثبت شده است. در حالی که فرد معترض دارایی‌های ثبت‌شده به نام خود را تایید کند و متقاعد شود، از لیست حذف می‌شود و در صورتی که اثبات کند دارایی‌های ثبت‌شده متعلق به وی نیست و یا نشان دهد که شوکی به خانوار تحت پوشش وارد شده، مانند داشتن فرزند بیمار و یا بیماری لاعلاج یکی از خانوارها، حذف یارانه فرد مورد بازبینی قرار می‌‌گیرد. 

این مقام آگاه تاکید می‌کند که چون دقت پایگاه اطلاعاتی دولت بالاست، اصولا تعداد افراد متعرض به حذف یارانه‌ها بسیار اندک است و در نهایت شاید تنها ۵ درصد از حذف‌شدگان، به خطا حذف شده باشند که پرداخت یارانه آنان از سر گرفته می‌شود. این در حالی است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی اطلاعیه‌ای در خصوص نحوه ثبت اعتراض حذف‌شدگان از یارانه نقدی اعلام کرد: آن دسته از خانوارهایی که یارانه آنها در تیرماه سال جاری حذف گردیده است در صورت تمایل به ثبت اعتراض خود از روز چهارشنبه ۳۰ تیرماه ۱۳۹۵ صرفا به سامانه www.yaraneh۱۰.ir مراجعه فرمایند.

262 کلیک ها  دوشنبه, 28 تیر 1395 08:52
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا