مدير امور شعب بانك مسكن استان فارس خبر داد؛

مدير امور شعب بانك مسكن استان فارس خبر داد؛
بانك مسكن
  • مدير امور شعب بانك مسكن استان فارس از اجراي دو طرح جديد تضمين معاملات فروش اقساطي و طرح حساب اماني از سوي بانك مسكن خبر داد
اجراي دو طرح جديد بانك مسكن در سال 95

علي كمالي صبح امروز چهارشنبه 23 تير در يك نشست خبري ازاجرايي شدن 2 طرح جديد از سوي بانك مسكن در سال 95 خبر داد و افزود: طرح تضمين معاملات فروش اقساطي انبوه‌سازان و طرح حساب اماني، امسال و با هدف كمك به متقاضيان خريد خانه و انبوه‌سازان پيش‌بيني و اجرايي شده است.

مدير امور شعب بانك مسكن استان فارس گفت: در طرح تضمين فروش قسطي مسكن، قراردادي سه‌جانبه بين خريدار، انبوه‌ساز و بانك منعقد خواهد شد و بانك پرداخت باقيمانده بدهي خريدار به انبوه‌ساز را طي اقساط حداكثر 50 ماهه تقبل مي‌كند.

وي اين طرح را يكي از بهترين راهكارها براي امنيت خاطر انبوه‌سازان در خصوص بازگشت سرمايه‌هايشان دانست و گفت: اكنون انبوه‌سازاني هستند كه به دليل فروش نرفتن واحدهاي مسكوني ساخته شده، سرمايه‌هايشان بلوكه است لذا با اين طرح آنان مي‌توانند گردش سرمايه داشته باشند و به فعاليت‌هاي خود در زمينه ساخت و ساز ادامه دهند.

كمالي، حساب اماني را تضميني براي خريداران مسكن در قالب طرح‌هاي پيش‌خريد دانست و گفت: در اين شكل كار هم با انعقاد قراردادي سه‌جانبه، بانك تحويل واحد مسكوني به خريدار را در زمان تعيين شده تضمين مي‌كند و قيمت پرداختي از سوي خريدار به يك حساب اماني واريز شده و بانك پول را متناسب با پيشرفت پروژه به انبوه‌ساز پرداخت مي‌كند.

مدير امور شعب بانك مسكن استان فارس در بخش ديگري از سخنان خود، با بيان اينكه يكي از مهمترين شاخص‌هاي تعيين كننده در رونق بازار مسكن، ميزان تسهيلات خريد و ساخت خانه است، مقايسه آمارها را نشان‌دهنده حركت بازار مسكن به سمت بهبودي است.

وي گفت: در سه‌ماهه اول سال قبل 600 ميليارد ريال در فارس تسهيلات ساخت مسكن پرداخت شده بود. امسال اين عدد با رشد 63 درصدي به 980 ميليارد ريال رسيده است.

كمالي با بيان اينكه اين ميزان تسهيلات براي 10 هزار و 965 واحد مسكوني پرداخت شده است، گفت: براي تير ماه هزار ميليارد ريال تامين اعتبار و به شعب اعلام شده است.

مدير امور شعب بانك مسكن استان فارس با تصريح اينكه برنامه‌هاي توسعه شهرك‌هاي جديد و توليد مسكن، از اولويت‌هاي بانك مسكن به‌عنوان يك بانك دولتي محسوب مي‌شود، گفت: امروز بالغ بر 130 شغل ارتباط مستقيم با مسكن دارند و براي خروج از ركود يكي از بهترين راه‌ها رونق مسكن و ساخت و ساز است.

او در عين‌حال تاكيد دارد كه رونق ساخت و ساز و بازار مسكن به معناي افزايش قيمت اين كالا،‌ حداقل تا پايان امسال نيست زيرا هم‌اينك تعداد واحدهاي موجود قابل عرضه در بازار، با ميزان تقاضا تناسب دارد.

كمالي با اشاره به اجرايي شدن سياست‌هاي مختلف دولت در راستاي رونق ساخت و ساز و بهبود وضعيت مسكن، افزايش ميزان تسهيلات، كاهش عدد سود تسهيلات و تسهيل در روند پرداخت تسهيلات را يادآور و متذكر شد: بانك مسكن ضمن افزايش عدد تسهيلات پرداختي به هر واحد مسكوني تا 150 ميليون تومان، نرخ سود را از 22 به 18 درصد كاهش داد و از طرفي شرط سپرده‌گذاري براي پرداخت تسهيلات را حذف كرد.

مدير امور شعب بانك مسكن استان فارس گفت: عدد تسهيلات براي ساخت واحدهاي مسكوني از 110 ميليون تا 150 ميليون تومان متغيير است كه براي واحدهاي سنتي ساز، 110، صنعتي‌ساز 130 و فناوري‌هاي نوين 150 ميليون تومان است.

او همچنين نرخ تسهيلات نوسازي بافت فرسوده را 50 ميليون تومان ذكر و اضافه كرد: امسال 2 هزار و 400سهميه براي استان فارس در نظر گرفته شده بود كه از ابتداي سال تاكنون 755 واحد از طرف سازمان بهسازي بافت‌هاي فرسوده معرفي شده و به 315 واحد تسهيلات پرداخت شده است.

كمالي نرخ سود تسهيلات اعطايي در بخش بافت فرسوده را 18 درصد با در نظر گرفتن حدود 10 درصد يارانه دولتي اعلام و اضافه كرد: براي خريد مسكن نيز به كسانيكه سپرده‌گذاري در قالب صندوق يكم انجام دهند، تا 60 ميليون‌تومان و به كسانيكه خريد اوراق داشته باشند تا 50 ميليون تومان تسهيلات تعلق مي‌گيرد.

مدير امور شعب بانك مسكن فارس با بيان اينكه زوج و زوجه در اين نوع از تسهيلات مي‌توانند دريافت كننده وام خريد باشند و مجموعا به يك خانواده 120 ميليون تومان تسهيلات در قالب مسكن يكم و هشتاد ميليون در قالب اوراق حق تقدم تعلق مي‌گيرد، گفت: نرخ سود اين تسهيلات از 13 درصد به 11 درصد كاهش داده شده و بر همين اساس ميزان هر قسط نيز از 860 هزار تومان به 750 هزارتومان تنزل داشته است.

وي با اشاره به افزايش تعداد تسهيلات پرداختي در بخش خريد مسكن، گفت: در سه‌ماهه اول سال گذشته 544 فقره تسهيلات به متقاضيان پرداخت شده بود كه اين ميزان در سه ماهه اول امسال به 651 فقره افزايش يافته كه نشان‌دهنده افزايش 20 درصدي پرداخت تسهيلات است.

اين كارشناس امور مسكن و بانك، با يادآوري اينكه از سال 92  شاهد حاكم شدن ركود بر بازار مسكن در هر دو حوزه ساخت و خريد بوده‌ايم، معتقد است كه افزايش تعداد تسهيلات پرداختي در بخش‌هاي ساخت و خريد مسكن در سه‌ماهه اول امسال در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، علائم رونق در اين حوزه است.

سرويس اقتصادي راستين آنلاين

520 کلیک ها  چهارشنبه, 23 تیر 1395 12:33
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا