اعلام شرایط اضطراری در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر/آتش مهارنشدنی دربلندترین برج پتروشیمی خاورمیانه

اعلام شرایط اضطراری در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر/آتش مهارنشدنی دربلندترین برج پتروشیمی خاورمیانه
آتش سوزی درپتروشیمی بوعلی
  • در حالی که بامداد امروز خبر از کنترل و مهار آتش‌سوزی و انفجار در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا به عنوان بلندترین برج پتروشیمی خاورمیانه منتشر شد، موج دوم این بحران امروز از سر گرفته شد که به گفته مسئولان، برای مهار این آتش‌سوزی همه نکات ایمنی رعایت شده و حالت آماده‌ باش کامل در منطقه حکمفرماست.

بر اساس این گزارش، یک دستگاه بالگرد آب‌پاش نیز به عملیات مهار آتش اضافه شده و مدیریت کمیته بحران نیز به مناطق نفت‌خیز سپرده شده است.

منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر در مجموع تولید ۲۵.۶ میلون تن محصولات پتروشیمی ایران را به خود اختصاص داده که با بروز آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی سینا و تخلیه ۵ مجتمع پتروشیمی در این منطفه، در روند تولید ۳ میلیون تن محصول پتروشیمی کشور اختلال ایجاد شده است.

در حال حاضر مهار آتش‌سوزی گسترده در این منطقه میسر نشده و پیش‌بینی شده این آتش‌سوزی تا دو روز آینده ادامه یابد.

رئیس اچ اس ای و رئیس آتش نشانی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در محل آتش سوزی حضور دارد. این شرکت ٢٨٠ بشکه ماده خاموش کننده، دو دستگاه بزرگ آتش نشانی به همراه دو گروه آتش نشان را به موقعیت پتروشیمی بوعلی سینا ارسال کرده است.

همچنین پنج دستگاه تانکر آب شرکت بهره برداری آغاجاری به دلیل همجواری با مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا در این پتروشیمی به صورت آماده باش است.

کلیه نیروها و ماشین آلات شرکت خدمات ترابری و پشتیبانی نفت (از شرکت های تابع مناطق) و اداره ترابری شرکت بهره برداری آغاجاری نیز در حالت آماده باش قرار دارند.

همچنین فرماندار شهرستان بندر ماهشهر گفت: آتش سوزی مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا هیچ گونه تلفات جانی در پی نداشته و علت حادثه و میزان خسارت‌ها به زودی مشخص و اعلام می شود.

فرماندار شهرستان بندر ماهشهر ادامه داد: برای جلوگیری از تلفات جانی بلافاصله پتروشیمی بوعلی‌سینا و همچنین شرکت‌های مجاور مانند شهید تندگویان تخلیه و از وقوع فاجعه انسانی احتمالی پیشگیری شد.دستور تخلیه پتروشیمی بوعلی سینا صادر شد/ صدور هشدار "خطر گسترش آتش" از سوی ستاد مدیریت بحران


ستاد مدیریت بحران تشکیل‌شده در واحد پتروشیمی بوعلی سینا در خصوص خطر گسترش آتش هشدار داده و دستور تخلیه دیگر مخازن این واحد پتروشیمی صادر شده است.

بعد از مهار آتش برج ۸۰۰۱ پتروشیمی بوعلی سینا در بامداد امروز، ظهر امروز شاهد زبانه کشیدن آتش در مخزن ۲۰۰۱ این واحد پتروشیمی بودیم. این مخزن که مملو از ذخایر نفتا است، هنوز در آتش می‌سوزد و با وجود تلاش آتش‌نشانان و ارسال گسترده تجهیزات و فعالیت بالگردهای آب‌پاش، مهار این آتش هنوز میسر نشده است.

ستاد مدیریت بحران تشکیل شده در واحد پتروشیمی بوعلی سینا در خصوص خطر گسترش آتش هشدار داده و دستور تخلیه دیگر مخازن این واحد پتروشیمی صادر شده است.

اکنون به‌طور همزمان تخلیه سایت ۴ این واحد پتروشیمی و مخازن آن در حال انجام است تا در صورت گسترش آتش، از شدت یافتن بیش از حد آن جلوگیری شود.

 عصر روز گذشته مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا ماهشهر دچار حریق و انفجار شد اما به گفته مسئولان هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس پس از ساعاتی این آتش در همان مخزن ۲۰۰۱ کنترل و مهار شد که البته امروز همین مخزن دچار حریق و انفجار شده است و به گفته عبدالرسول دشتی - رئیس روابط عمومی شرکت هلدینگ خلیج فارس – عامل این انفجار و آتش شوزی مجدد باقی ماندن مواد در مخزن، خاموش نشدن کامل آتش و گرمای هوا بوده است.

وی در این باره گفت: خوشبختانه این حادثه هیچ‌گونه تلفات جانی و حتی مصدوم نداشته است و همه منطقه در حالت آماده باش کامل به سر می‌برند تا این آتش را در همان مخزن ۲۰۰۱ به صورت کامل خاموش کنند.

به گفته دشتی، بنا به اخرین اخبار دریافتی از پتروشیمی بوعلی سینا تاور ۸۰۰۱ کاملا خاموش شده است تانک ۲۰۰۱ خاموش شده ولی آتش تانک ۲۰۰۱C هنوز خاموش نشده و منتظرند با اتمام موجودی سوخت داخل مخزن آنجا هم خاموش شود اما تاکنون کنترل شده که آتش یه سایر بخش ها سرایت نکند.

دشتی گفت: هنوز برآوردی از میزان خسارت وارد شده به این مجتمع صورت نگرفته چرا که دغدغه و اولویت اول برای همه پایان دادن به این مشکل و خاموش کردن آتش است.

رئیس روابط عمومی شرکت هلدینگ خلیج فارس با بیان اینکه وقوع چنین آتش‌سوزی‌هایی در مجتمع‌های پتروشیمی غیر طبیعی نیست و عامل انسانی ندارد، تصریح کرد: این آتش‌سوزی به دلایلی مانند سهل‌انگاری صورت نگرفته اما بر اساس شواهد و برآوردهای اولیه نشتی واحد پارالیزر بوده که عوامل آن پس از حل این بحران مورد ارزیابی و بررسی دقیق قرار می‌گیرد.

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی بندر امام گفت: آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا در حال کنترل است.

رضا امیری با حضور در محل حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا اظهار کرد: مخزن ٢٠٠١ مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا باید به صورت کامل بسوزد.

وی اضافه کرد: اکنون کنترل سایر مخازن در دستور کار قرار گرفته و پتروشیمی های اطراف نیز تخلیه نیرو شده اند.


 نشت مواد پتروشیمی و سمی بر اثر آتش‌سوزی صحت ندارد


فرماندار بندرماهشهر گفت: حدود ۳۰۰ خودروی آتش‌نشانی نیز در محل حادثه حاضر هستند و در سایت ۴ منطقه ویژه پتروشیمی بندر امام نیز از نیروهای غیرضرور تخلیه شده و فقط نیروهای عملیاتی در محل کار خود هستند.

منصور قمر، با اشاره به بسیج و تلاش همه نیروهای امدادی و ایمنی در بندرماهشهر اظهار داشت: در حال حاضر دو فروند بالگرد امدادرسان با آب‌پاشی روی تأسیسات پتروشیمی بوعلی و صنایع اطراف آن در حال خنک‌سازی تأسیسات هستند تا از بروز مجدد آتش جلوگیری کنند.

فرماندار بندر ماهشهر گفت: پایانه و بندر نیز تعطیل شده که این اقدام برای جلوگیری از تردد خودروهای سنگین در منطقه بود تا جلوی حرکت سریع خودروهای آتش‌نشان گرفته نشود.

قمر با توجه به خبر کج‌شدن برج ۸۰۰۱ گفت: این برج کمی کج شده اما مشکلی ایجاد نشده است.

وی درباره برخی شایعات در شبکه‌های اجتماعی گفت: نشت مواد پتروشیمی و سمی بر اثر آتش‌سوزی صحت ندارد و مردم اخبار صحیح را از خبرگزاری‌ها و رسانه‌های معتبر پیگیری کنند.

شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در زمینی به مساحت ۳۶ هکتار در شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان، در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) واقع است. این شرکت وابسته به شرکت ملی صنایع پتروشیمی است که سال ۱۳۷۷ تاسیس شد.

شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در کنار بازار داخلی، مشغول صادرات به کشورهایی نظیر آسیای شرقی، اروپا و امارات است

برجی که در محل آتش سوزی در این پتروشیمی واقع شده است، بلندترین برج پتروشیمی های ایران بوده که سال ۷۸ از سوی شرکت توسعه شبکه های صنعتی ایران و با استفاده از جرثقیل ۱۲۰۰ تنی نصب شده است.منطقه ویژه ماهشهر حتی یک فروند بالگرد امداد و نجات ندارد


نماینده مردم ماهشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: نبود حداقل یک فروند بالگرد امداد و نجات در تشکیلات منطقه ویژه برای حفظ سرمایه‌های موجود در مقابل حوادث، بی‌تدبیری مسئولان است.

علی گلمرادی شب گذشته با حضور در محل آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی واقع در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر و ستاد فرماندهی بحران اظهار کرد: در این حادثه همه کارکنان سازمان منطقه ویژه و نیروهای آتش‌نشانی شرایط دشواری را پشت سر گذاشتند و زحمات آنها جای تقدیر دارد.

وی اضافه کرد: کمبود امکانات اما در این میان به قابل قبول نیست و به طور قطع در حوادث این چنینی پیامدهای سنگین و ناگواری به همراه خواهد داشت. 

نماینده مردم ماهشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به جرات می توان گفت نبود حداقل یک فروند بالگرد امداد و نجات در تشکیلات منطقه ویژه با وجود ده‌ها کارخانه پتروشیمی با ارزش میلیاردها دلار برای حفظ این سرمایه‌ها در مقابل حوادث، بی‌تدبیری و بی‌تعهدی است که نیاز به بررسی ویژه دارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس همچنین اقدامات استاندار خوزستان و فرماندار شهرستان بندر ماهشهر به عنوان فرمانده بحران در محل حادثه را مثبت ارزیابی کرد و قابل تقدیر دانست.

 یکی از واحدهای مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا واقع در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی شهرستان بندر ماهشهر عصر چهارشنبه دچار آتش سوزی و آتش امروز مهار شد.

در این باره بیشتر بخوانید...

814 کلیک ها  پنج شنبه, 17 تیر 1395 18:14
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

موارد مرتبط

خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا