انفجار و آتش سوزی در بلندترین برج پتروشیمی کشور

انفجار و آتش سوزی در بلندترین برج پتروشیمی کشور
آتش سوزی در پتروشیمی بو علی بندر امام
  • آتش‌سوزی در مخزن 8001 پتروشیمی بوعلی سینا که بنابر اظهارات مسئولان محلی بر اثر نشتی گاز اتفاق افتاده، وسعت قابل توجهی را در بر گرفته است.

این آتش سوزی عصر چهارشنبه 15 تیر ماه، در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) در استان خوزستان روی داده است و پرسنل واحدهای ایمنی برای کنترل حادثه در تلاشند اما ویدیوهای منتشر ه حکایت از وسعت این آتش سوزی دارد که کنترل حریق را بسیار دشوارتر ساخت و منطقه وقوع آتش سوزی که مستعد ایجاد یک انفجار عظیم است، شرایط را پیچیده‌تر کرده است.

منصور قمر فرماندار ماهشهر، این آتش سوزی را وسیع عنوان کرد و گفت: انفجار در پتروشیمی بوعلی سینا و در مخزن 8001 بر اثر نشتی گاز اتفاق افتاده است و این انفجار و آتش سوزی، هیچ مجروح و کشته‌ای در پی نداشته است. 

واحد px8003 مجتمع پتروشیمی بوعلی که یکی از شرکتهای پتروشیمی بزرگ منطقه است دچار آتش سوزی شد و برجی که در این حادثه  دچار آتش سوزی شده، بلندترین برج پتروشیمی ایران بوده است.

فرماندار ماهشهر افزود: متأسفانه هوای ماهشهر به شدت گرم است و برای عدم توسعه آتش‌سوزی در سایر قسمت‌های مجتمع از تمامی نیروهای آتش‌نشانی استان خوزستان درخواست کمک کردیم. اگر این آتش مهار نشود، امکان سرایت آن به سایر واحدها وجود دارد.

 نخستین اقدامی که پس از آتش سوزی انجام شد تخلیه کارکنان بوده به همین دلیل، تلفات جانی گزارش نشده است. 

وی ادامه داد: خودروهای امداد و آتش نشانی در حال عزیمت به سمت منطقه هستند و یک فروند بالگرد آتش نشان نیز از استان بوشهر در حال رسیدن به ماهشهر و مهار آتش سوزی است.

همچنین هاشم بالدی مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: پس از بروز آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی بوعلی، ستاد مدیریت بحران در شهرستان بندر ماهشهر تشکیل شد و با همکاری بین بخشی از گسترش آتش به دیگر واحدها جلوگیری شد. در سایت منطقه ویژه منقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) مخازن زیادی وجود دارد که اگر آتش به آن مخازن برسد امکان به خطر افتادن سلامتی شهروندان نیز وجود دارد.

2:10 بامداد پنجشنبه 16 تیر-  ابراهیم غلامشاهی مسؤول روابط عمومی شرکت پتروشیمی بوعلی‌سینا شامگاه چهارشنبه در خصوص آخرین خبر آتش سوزی در واحد پارازیلین این مجتمع پتروشیمی، گفت: برج 8001 با 121 متر ارتفاع از بلندترین برج های پتروشیمی کشور است. با همکاری واحد های عملیاتی، آتش سوزی در این برج، به صورت کامل خاموش شده است و تلاش برای خاموش شدن آتش در این واحد ادامه دارد.

برجی که در محل آتش سوزی در این پتروشیمی واقع شده، بلندترین برج پتروشیمی ایران بوده که سال 1378 از سوی شرکت توسعه شبکه های صنعتی ایران و با استفاده از جرثقیل 1200 تنی نصب شده است .

سرویس اقتصادی راستین آنلاین

 

987 کلیک ها  پنج شنبه, 17 تیر 1395 09:11
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا