توانبخشی و فراهم کردن اشتغال /ظرفیت های تاتیر گذار میراث جهانی تخت جمشید

توانبخشی و فراهم کردن اشتغال /ظرفیت های تاتیر گذار میراث جهانی تخت جمشید
   
توانبخشی و فراهم کردن اشتغال /ظرفیت های تاتیر گذار میراث جهانی تخت جمشید |||| ||||

راستین آنلاین :میراث فرهنگی به عنوان یک بستر فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همواره در موضوعات مختلف نقش سازنده خود را نشان داده داده است و امروزه می تواند در خصوص مشکلاتی که در آسیب های اجتماعی به خصوص کودکان کار و زنان خودسرپرست مطرح است، تاثیر گذار باشد. 

 
 
بهمن مردانی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مرودشت در رابطه با موضوع آسیب‌های اجتماعی و اهمیت معطوف نمودن نگاه دستگاه های مختلف به ایجاد فرصت در این مسئله، عنوان کرد: یکی از دغدغه های مطرح در سطح جامعه در زمینه موضوع آسیب های اجتماعی مربوط به کودکان کار و زنان خودسرپرست است، که مسئولیت اجتماعی ما نه تنها به عنوان یک مسئول بلکه به عنوان یک شهروند، وظیفه داریم زمینه و بستر مناسبی را به منظور اشتغالزایی و کارآفرینی به خصوص در رشته های صنایع دستی و صنعت گردشگری در جهت توانبخشی اقشار آسیب دیده فراهم و به سرانجام برسانیم.
 
مردانی در رابطه با راهکارهای تحقق این رویکرد با هدف کاهش آسیب های اجتماعی و توانبخشی اقشار آسیب دیده، گفت: داشتن برنامه های مختلف در اینباره می تواند زمینه ساز کاهش آسیب های اجتماعی باشد.
 
وی ادامه داد: با ارائه برنامه های آموزشی نظیر سفالگری، منبت، پیکر تراشی و سایر رشته های صنایع دستی می توان امیدوار بود ضمن شناسایی افراد و تشکیل بانک اطلاعاتی به منظور استعدادیابی، نقش سازنده ای را در جهت اشتغال زایی و کارآفرینی داشته باشیم.
 
مردانی گفت: صنایع دستی باید به عنوان یک هنر و صنعت درآمدزا با ارائه محصولات خود، در بازدید و ظرفیت اقتصادی گردشگران، نقش ایفا کند و باعث رونق اقتصاد گردشگری شود.
 
ربابه ابراهیمیان، مسئول امور زنان و خانواده فرمانداری ویژه شهرستان مرودشت با تاکید بر لزوم همکاری بین دستگاهی در جهت کاهش آسیب های اجتماعی، بیان کرد: این قشر آسیب دیده با مشکلات روحی و روانی مواجه هستند که با همکاری سازمان‌های مردم نهاد، انجمن ها، کانون‌های فرهنگی و مراکز فرهنگی از جمله شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاد می توانیم در کاهش آسیب های اجتماعی اثرگذار باشیم.
 
او ادامه داد: بیکاری، فقر و مشکل مسکن تاثیر زیادی بر سلامت روانی افراد جامعه داشته است که نیازمند پیگیری موضوع خود مراقبتی هستیم که البته این راهکار کوتاه مدت است و امیدواریم عوامل و زمینه های بروز آسیب های اجتماعی به صورت اساسی حل شود اما رویکرد فعلی ما به توانبخشی این قشر از طریق آموزش معطوف شده است.
 
حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در خصوص اهمیت و نقش پایگاه‌های میراث فرهنگی به ویژه جهانی آن در توسعه جوامع محلی از طریق صنعت گردشگری، مطرح کرد: امروزه به جایگاه پایگاه های جهانی در کاهش آسیب های اجتماعی در جوامع محلی بیش از پیش اشاره می گردد. همکاری مشترک آموزشی پایگاه های میراث فرهنگی با سمن ها و سازمان های مردم نهاد، می تواند نقش بسزایی را در رشد فرهنگی و بالندگی جوامع محلی داشته باشد. نتیجه چنین آموزش هایی به ویژه در کارآفرینی و بهره مندی جامعه محلی از صنعت گردشگری به ویژه در ایام پر بازدیدی همچون نوروز مشهود بوده است. 
 
فدایی گفت: با توجه به اینکه سرچشمه بسیاری از ناهنجاری های در جامعه فقدان اشتغال و نبود شرایط کار است، بنابراین مسئولیت همگانی در حوزه های اجتماعی برای ما هم مسئولیت ایجاد می کند در اینباره فعال تر عمل نماییم.
 
وی ادامه داد: این پایگاه از بدو تاسیس با جامعه محلی در ارتباط بوده که این رویه تا به امروز بسته به موضوعات مختلف ادامه داشته و از ظرفیت محلی در زمینه های مختلف فنی و حفاظتی محوطه بهره گرفته شده است و به ویژه هر ساله اقدام به آموزش ده ها نفر از راهنمایان گردشگری نموده است. 
 
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در رابطه با ظرفیت جهانی تخت جمشید نسبت به اثرگذاری در حوزه آسیب‌های اجتماعی و ارتقاء هویت فرهنگی، تشریح کرد: تخت‌جمشید یک ظرفیت جهانی است که تاثیر فرهنگی و اقتصادی آن باید در جامعه محلی دیده شود که البته این دو رابطه ای دو سویه دارند.
 
وی در ادامه گفت: آسیب‌های اجتماعی می‌تواند هویت فرهنگی یک جامعه را مخدوش کند و در جامعه جهانی تاثیرگذاری میراث جهانی حاصل برنامه‌ریزی‌های نظام‌مند به خصوص در موضوع آموزش به عنوان مهم‌ترین و اساسی‌ترین راهبرد فرهنگی در ارتقای جوامع، قلمداد می گردد.
 
فدایی در پایان گفت: متاسفانه بیماری اخیر کرونا عرصه را برای برنامه ریزی های آموزشی و انتفاع جامعه محلی تنگ کرده است که البته امیدواریم با حل مشکل و دستیابی به راه همزیستی با این ویروس در آینده نه چندان دور دوباره به جایگاه مورد انتظار خود بازگردیم و به عنوان یک کانون فرهنگی، نقش سازنده‌ای را در توسعه صنعت گردشگری و معرفی ارزش های میراث فرهنگی با همکاری جوامع محلی داشته باشیم.
انتهای پیام /  منصوره خسروبیگ
94 کلیک ها  آخرین ویرایش در پنج شنبه, 24 مهر 1399 12:39
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا