کسب رتبه اول فارس در ارزیابی شاخص های سواد آموزی

راستین آنلاین :معاون امور آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی کشور در شیراز ازنرخ باسوادی در گروه سنی 10 تا 49 سال کشور به مرز 96 درصد و  کسب رتبه اول فارس در ارزیابی شاخص های سواد آموزی درکشور خبر داد.


علی رضا  نخعی  گفت: در کل گروه های جامعه نرخ سواد به حدود 90 درصد رسیده، این در حالی است که متوسط باسوادی در کل دنیا حدود 84 درصد است، بنابراین ما 6 درصد از متوسط دنیا بالاتریم و این افتخار بزرگی در سواداموزی کشور است.
وی با اشاره به اینکه فارس امسال 100 درصد میزان تعیین شده را تحت پوشش برده است  گفت : خوشبختانه استان فارس یکی از استان هایی است، که نرخ سواد در آن بالاتر از میانگین کشوری و در ارزیابی در شاخص ها استان فارس مقام اول را در کشور کسب کرده است.
معاون امور آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی کشور محور کار سازمان سواد آموزی را  یک برنامه 5 ساله ریشه کنی بیسوادی با اولویت گروه هدف  10 تا 49 سال معرفی کرد  وافزود : بر اساس این برنامه طراحی دقیقی صورت گرفته، که در یک فاصله زمانی 5 ساله  تقریبا دو سال آن را پشت سر گذاشته ایم این امر انجام شود.
او با اشاره به اینکه  2 میلیون و 300 هزار نفر بی سواد مطلق در سطح کشور داریم اضافه کرد : این آمار   تحت پوشش قرار خواهند گرفت و امیدواریم بی سوادی در کل کشور کاهش پیدا کند و تمام تلاشمان این است که کار با تمام سختی هایی که دارد به نحو شایسته انجام شود .
نخعی بیان کرد : سازمان سوادآموزی روی جامعه کم سواد هم حساسیتی دارد که در قالب دو دوره تحکیم و انتقال آنها را تحت پوشش قرار می دهند .
معاون امور آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی کشور افزود :   افرادی که دوره سوادآموزی را درگذشته گذرانده اند و  هم اینکه افرادی که مایلند در دوره متوسطه ادامه تحصیل دهند اینها هم در دوره انتقال تحت پوشش قرار می گیرند .
نخعی ادامه داد : یکی از مشخصه های مهم برنامه ریشه کنی بی سوادی استفاده از تمام ظرفیت های ممکن چه در آموزش و پرورش و چه در خارج از آن برای تحقق این هدف است .
 شناسایی بی سوادان بحث بسیار مهمی است که باید دستگاه های مختلف کمک کنند و  در این میان جذب بی سوادان و  ایجاد انگیزه در آنها مسئله مهم تری است .
معاون امور آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی کشور  با اشاره به هم افزایی سایر دستگاه ها برای انجام نهضت بزرگ و عظیم سوادآموزی اظهار کرد  : سازمان سوادآموزی بحث آموزش را از طریق آموزش دهنده هایی که از طریق موسسه های غیردولتی در اختیار دارد انجام می دهد و حدود 35 دستگاه دولتی یا غیردولتی با سوادآموزی همکاری می کنند  .
نخعی گفت : نرخ باسوادی در گروه سنی 10 تا 49 سال در کشور به مرز 96 درصد رسیده، که عدد قابل توجهی است و  این رقم  در 7 استان به  بالای 98 درصد رسیده است .
وی با بیان به اینکه  98 درصد در نرخ سواد بسیار مهم است افزود :  ما گروه هایی را داریم که امکان حضورشان در کلاس های سواد آموزی نیست و شاید این گروه ها 2 درصد جامعه را شامل شود یعنی استان های که به مرز 98 درصد رسیده اند به نوعی به هدف نهایی دست پیدا کرده اند .
معاون امور آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی کشور اذعان داشت : با تاکیدات بنیانگذار کبیر نظام اسلامی و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی  در جامعه اسلامی حتی یک بی سواد هم نباید وجود داشته باشد منتهی این  یک کار چندبعدی است و فقط مربوط به دولت وآموزش و پرورش و نهضت سوادآموزی نیست بلکه  بخش عمده آن به خود افراد بی سواد بر می گردد به گونه ای که خودشان باید انتخاب کنند و حضور پیدا کنند و به ندای سوادآموزی لبیک گویند .
وی گفت : باید از هر فرصتی برای دعوت همگانی استفاده کنیم چه خود بی سوادان چه افرادی که می توانند در حضور سوادآموزان در کلاس هاس درس نقش ایفا کنند .
او در خصوص  توانمند سازی آموزش دهندگان گفت : این مسئله از ضروریات است و سازمان نهضت سوادآموزی با برگزاری کارگاه های آموزشی قبل از ورود به آموزش دهندگان به کلاس و همین طور برگزاری جشنواره الگوهای برتر تدریس حین فعالیت آموزش دهنده ها و ایجاد یک رقابت سالم بین آنها سعی در تقویت مهارت های آن ها دارد .
نخعی با اشاره به اینکه 800 نفر ناظر در سطح کشور در حوزه سوادآموزی داریم گفت : این افراد به طور مستمر از کلاس های آموزشی و فرآیند آموزش بازدید می کنند .
معاون امور آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی کشور بیان کرد : با کم شدن جامعه آمار بی سوادان مطلق به تدریج در صدد تغییر ماموریت سازمان و تسری فعالیت های آن به گروه قابل توجه بزرگسالانی است که از فرآیند آموزش رسمی به هر دلیل بازمانده اند و نیاز به آموزش های تکمیلی دارند.
نخعی با اشاره به اینکه  آمار واقع بینانه بی سوادان مطلق  عملا به زیر یک میلیون نفر رسیده است اضافه کرد: در چنین شرایطی برای اینکه از ظرفیت های سازمانی در آینده نزدیک استفاده بهینه کنیم بنا بر این است که در ماموریت ها تجدید نظر اساسی صورت پذیرد و گروه مخاطب به همه بزرگسالانی که نیاز به آموزش های تکمیلی دارند تسری پیدا کند.
انتهای پیام /  منصوره خسروبیگ
آخرین ویرایش در دوشنبه, 30 دی 1398 20:36
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا