• وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی:

با نظریه ارائه شده توسط امام جمعه شیراز می توان اختلاف برسر مسائلی همچون روزه هفتم آبان را حل کرد

راستین آنلاین:وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در سال‌های اخیر منابع محدود بوده و این محدودیت اثر خود را بر موارد گوناگون گذاشته اما باوجود تمام مشکلات حرکات مثبتی نیز داشته‌ایم.


سیدعباس صالحی که شامگاه جمعه ١٩ مهر در جمع خبرنگاران در شیراز سخن می گفت  درخصوص نحوه ارائه تسهیلات و کمک به اصحاب رسانه در حوزه خدمات عنوان کرد: با توجه به شرایط موجود، طی دو سال گذشته شاهد اختلالات کلی در منابع عمومی و در همه حوزه‌ها بوده‌ایم؛ اما در عین حال خواسته‌های خود را با سازمان برنامه و بودجه مطرح کرده‌ایم و بر این مساله تاکید کردیم که شرایط اصحاب رسانه خاص است و باید به آن بیش از پیش توجه کرد.
وی افزود: ما شرایط کشور را درک می‌کنیم، شرایط اصحاب رسانه را نیز می‌فهمیم. منابع عمومی هم تزریقات خود را یافته و تاثیرات خود را گذاشته است؛ بر این اساس در  سال ۹۶ و ۹۷ وضعیت بیمه اصحاب رسانه مطلوب بود و تعداد بیمه‌شوندگان در سال ۹۷ دو برابر سال ۹۵ بوده است و حدود ۸۰ درصد افزایش یافته است؛ اما فاصله بین نیاز و این ارقام باعث شده فشارهایی به دولت و اصحاب رسانه وارد شود.
صالحی با اشاره به تفاهم نامه 937 میلیارد ریالی وزارت فرهنگ و ارشاد با استانداری فارس طی سفر سه روزه به این استان، گفت: طبق این تفاهم‌نامه 691 میلیارد ریال به حوزه عمرانی، در حوزه‌های دینی و مذهبی 34 میلیارد ریال، فرهنگی 32 میلیارد ریال، تجهیز کتابخانه‌ها 97 میلیارد ریال، مطبوعات 10 میلیارد ریال و ... اختصاص داده شد.
وی همچنین به دیدارهای خود با اهالی فرهنگ و هنر استان فارس و بحث و تبادل‌نظر با آنان در این سفر اشاره کرد و با اشاره به ظرفیت‌های این استان در عرصه فرهنگ و هنر عنوان کرد: گذر فرهنگ و هنر استان فارس با 64 واحد آماده افتتاح است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تشکیل کارگروه گفت‌وگوی اصحاب فرهنگ و هنر با مسئولان فارس  به‌عنوان یک ضرورت نام برد و گفت: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس این مسئله را دنبال کند.
صالحی در خصوص روند تکمیل تالار مرکزی شیراز نیز گفت: با رایزنی‌های انجام شد، تکمیل این پروژه در روزهای آینده سرعت خواهد گرفت.
او در عین حال گفت: عنوان کرد: از آنجاکه حجم سرمایه‌گذاری در این زمینه بالاست، اگر بخواهیم طرح را با منابع دولتی تکمیل کنیم، باید زمان بسیاری را طی کنیم؛ بنابراین مصوبه شورای شهر و حمایت شهرداری را جلب کرده‌ایم و جلسات بسیاری را برگزار کرده‌ایم که امیدواری‌هایی را برای تسریع در ساخت این مجموعه ایجاد می‌کند.
صالحی ابراز امیدواری کرد تالار مرکزی شیراز تا پایان دولت تدبیر و امید به سرانجام برسد.
صالحی با انتقاد از نوع نگاه برخی افراد به مسائل فرهنگی افزود: هرگاه دستگاه مسئول، مجوز برنامه‌ای فرهنگی و هنری  را صادر کرد و مسیرهای تعیین‌شده طی شد، دیگر دستگاه‌ها در استان‌ها باید از آن تصمیم دفاع کنند و به آن احترام بگذارند؛ در غیر این صورت چندگانگی در دراز مدت به ضرر همگان است.
وی اعمال سلیقه شخصی در برنامه های فرهنگی را یک ایراد بزرگ دانست و افزود: در درجه نخست همکاران مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد باید در اعطای مجوزها مراقبت‌های کافی داشته باشند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: حتی اگر این وزارتخانه در اعطای مجوز و طی مسیرها و فرایندها اشتباه کند،مبنا باید این باشد که مجوزهایی که مجموعه‌های حاکمیتی می‌دهند، مورد احترام باشد و اگر مشکلی هست باید آن را به گونه‌ای دیگر حل کرد؛ نه با لغو مجوز و برخوردهای آنچنانی. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درخصوص اجرای کنسرت در مجموعه تخت جمشید گفت: وظیفه فرهنگ و ارشاد اسلامی نظارت و بررسی شعر و محتوا و مجوز دادن به آن‌هاست و این وزارتخانه در خصوص مساله مکان که به وزارت میراث فرهنگی و گردشگری مربوط می‌شود، دخالتی ندارد.
صالحی عنوان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف است در این نوع موارد در حوزه موسیقی و اجرا فعالیت کند؛ اما در مجموع درخصوص برگزاری کنسرت‌ها در فضاهای یادشده مشکلی ندارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره موضع‌گیری مسئولان درخصوص هفتم آبان(مطرح شده درباره روز کوروش) که پیش از این در جلسه شورای فرهنگ عمومی فارس مطرح شده بود، گفت:امام جمعه شیراز و نماینده ولی فقیه در استان فارس نظریه‌ای را مطرح کرد که می‌توان با بهره‌گیری از آن مشکلات اینچنینی را حل کرد.
وی اظهار کرد: اینکه به ایران قبل از اسلام با چه نگاهی می‌نگریم، در نظریه "تکثرگرایی غیر فروکاهشی" که امام جمعه شیراز ارائه کرد، به منزله یک نظریه راهبردی عنوان شده و راهکارهای سه‌گانه آن مطرح شده است که براساس آن می‌توان آن را انکار یا تحمل کنیم و یا به کمک تفسیر دوره بعد از اسلام، آن دو را با یکدیگر پیوند دهیم.
227 کلیک ها  شنبه, 20 مهر 1398 01:41
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا