• مدیرعامل خانه تئاتر خطاب به سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس:

شما کی و در چه زمانی از هنر تئاتر حمایت کرده‌اید که الان انتظارات نامعقول دارید؟

شهرام گیل آبادی
شهرام گیل آبادی  
شما کی و در چه زمانی از هنر تئاتر حمایت کرده‌اید که الان انتظارات نامعقول دارید؟ شهرام گیل آبادی

راستین آنلاین:در پی نامه انتقادی نمایندگان مجلس از وضعیت موجود تئاتر کشور به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که باعث واکنش هنرمندان و مدیر عامل خانه شد، سخنگوی کمیسیون مجلس، روز گذشته در مصاحبه رسانه ای خود مدیرعامل خانه تئاتر را دعوت به مناظره کرد و امروز پاسخ به این مناظره از سوی خانه تئاتر منتشر شد.

چندی پیش نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه ای به وزیر فرهنگ و اشاد اسلامی درخصوص وضعیت کنونی تئاتر کشور تذکر دادند که این نامه باعث اعتراض جمعی از هنرمندان تئاتر شد و مدیرعامل خانه تئاتر نیز محتوای نامه را غیرکارشناسانه و احساسی قلمداد کرد.
این پاسخ مدیرعامل خانه تئاتر باعث شد تا روز گذشته حجت‌الاسلام آزادیخواه، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در پاسخ به این اظهارات عکس العمل نشان داده و در گفتگو با یکی از رسانه ها عنوان کرد: شیوه تذکر نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزیر ارشاد در عرصه تئاتر، کاملا از باب بازخوردهای اجتماعی صورت گرفته نه وضعیت فنی تئاتر. این کاری است که کسی نمی‌تواند بگوید در تخصص کمیسیون فرهنگی نیست.
وی همچنین با عنوان اینکه تذکر به وزیر براساس آمارها و پژوهش های دقیق و کارشناسانه مرکز پژوهش های مجلس صورت گرفته و خودش نیز از دیرباز با دیدن تئاتر عجین بوده است عنوان کرد که حاضر است درخصوص موارد مطرح شده در نامه، با مدیرعامل فعلی خانه تئاتر به مناظره بنشیند.
در پاسخ به این اعلام آمادگی برای مناظره، شهرام گیل آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر پاسخ خود را به سخنگوی فرهنگی مجلس رسانه ای کرد.

تئاتر ابزار تفریح و نشاط عالم سرمایه‌داری نیست

شهرام گیل آبادی با بیان اینکه تئاتر محمل و ابراز عوام فریبی نیست نوشت: تئاتر روشنگر و معرفت اندیش است. تئاتر تفکری انقلاب گون علیه جهل و نادانی است. تئاتر ابزار تفریح و نشاط عالم سرمایه‌داری نیست. این هنر مردم باور و حق گراست. هنرمند زمان خود درد آشناست و برای توسعه فکری جامعه خود در مقابل کج اندیشی‌ها تمام قد می‌ایستد.
مصاحبه احساسی سخنگوی محترم کمیسیون فرهنگی را دیدم. این مصاحبه که مملو از اغلاط متفاوت بود نشانگر تعجیل در پاسخگویی به یک پیشنهاد بسیار ساده است که خانه تئاتر با تمام بدنه تخصصی خود اعلام آمادگی کرده بود که برای دوری از نگاه غیرکارشناسی و غنا بخشیدن نظرات نمایندگان منتخب مردم آماده است.

مناظره برای کسب رای هم دیگر پاسخگو نیست

وی در ادامه نامه با ذکر این نکته که امروز دیگر مناظره برای کسب رای هم دیگر پاسخگو نیست افزود: آقای نماینده پیشنهاد مناظره کرده است مگر می‌خواهیم بجنگیم و عوام فریبی کنیم یا یک کار سیاسی انجام دهیم که حرف‌های احساسی را بیشتر کنیم؟ مناظره برای کسب رای هم دیگر پاسخگو نیست کشور برای رشد و توسعه نیاز به رفع مظلومیت در نگاه به تفکر و متفکران است. به نظر می‌رسد هیچ گاه به اندازه این زمان نخبگان و هنرمندان در مظلومیت به سر نبرده‌اند. این رفع مظلومیت، توجه به اقتضائات و مشکلات فراوان هنرمندان از وجوه مختلف نیاز به سخنرانی، مصاحبه‌های احساسی و امضا جمع کردن ندارد. آقایان رفع مشکلات کشور نیاز به هنری اندیشه ورز، نقاد و مستقل دارد. شما کی و در چه زمانی از هنر تئاتر حمایت کرده‌اید که الان انتظارات نامعقول دارید؟ کمر هنرمندان کشور در کنار مردم زیر بار روزگار خم شده است و شما داعیه کار کارشناسی دارید؟

بهترین نظرسنجی در شرایط سخت اقتصادی امروز استقبال از نمایش‌های روی صحنه است
مدیر عامل خانه تئاتر ادامه داد: حتم بدانید بهترین نظرسنجی در این شرایط اقتصادی سخت که کارهای کارشناسی شما برای مردم سرزمینم درست کرده است، استقبال از نمایش‌های روی صحنه است. بازخوردهای اجتماعی از آثار روی صحنه مبین توجه تماشاگران فرهیخته به تئاتر به عنوان محملی برای همگرایی اندیشگی است. تئاتر امروز کشور به‌دور از هر حمایت و یاری جدی از سوی قوای سه گانه با مظلومیت هرچه تمامتر به حیات پویای خود ادامه می‌دهد و در جهت اهداف توسعه کشور گامهای موثری بر می‌دارد.
آقایان ما نه تنها با ساختار پژوهشی مجلس شورای اسلامی آشنا هستیم بلکه نتیجه نظرات کارشناسانه شما را بر زندگی مردم با گوشت و خون و پوست خود درک کرده‌ایم.
مصاحبه نماینده محترم حداقل ۱۵ نکته تهدید، افراء، غلط و احساسی را در خود جای داده است. به همین خاطر از حق خود برای پاسخگویی و جلوه‌گری سیاست منشانه‌ی سیاسی کاران می‌گذرم، چون کار ما فریب افکار عمومی و اغواگری نیست و بار دیگر پیشنهاد خودم را تکرار می‌کنم، خانه تئاتر با بدنه کارشناسی و تخصصی خود در زمینه‌های جامعه شناسانه، روانشناسانه، ارتباطی و مابقی زمینه‌های علمی که متخصصان به ما لطف دارند در خدمت تدقیق در نظرات نمایندگان عزیز مجلس برای راهگشایی و رفع مشکلات است.

انتهای پیام /  106
466 کلیک ها  آخرین ویرایش در دوشنبه, 19 آذر 1397 11:17
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا