درسال 2017 جهان آوازه «خال رخ هفت کشور»را با صدای رسای جوانان جهان اسلام شنید

درسال 2017 جهان آوازه «خال رخ هفت کشور»را با صدای رسای جوانان جهان اسلام شنید
حیدرعلی کامیاب

 راستین آنلاین:دبیراجرایی پایتخت جوانان جهان اسلام گفت:درسال 2017 جهان آوازه «خال رخ هفت کشور»را با صدای رسای جوانان جهان اسلام شنید.

حیدرعلی کامیاب که عصر امروز سه شنبه در مراسم اختتامیه پایتختی جوانان جهان اسلام سخن می گفت افزود::شهر شیراز در تاریخ به عنوان شهر فرهنگ، علم و اندیشه و تفکر شناخته می شود و پیام پایتختی شیرازبه همه مسلمانان به ویژه جوانان کشورهای اسلامی پیامی از جنس خلاقیت و اندیشه بود.

متن کامل سخنرانی مدیرکل ورزش و جوانان فارس این چنین بود:

 عالیجنابان،حضارارجمند و میهمانان گرانقدر سلام علکیم

حضورارزشمند شما را در مراسم اختتامیه پایتختی جوانان جهان اسلام در سال 2017 ارج می نهم.

مایلم مراتب خوشحالی و خرسندی خود را به عنوان دبیر اجرایی پایتخت جوانان جهان اسلام و به نمایندگی ازتمامی کسانیکه در سال 2017 در دبیرخانه پایتختی جوانان جهان اسلام فعال بودند از سفیر الشاد اسکندروف رئیس مجمع جوانان جهان اسلام و نماینده سازمان همکاری کشورهای اسلامی و همکارانشان،جناب آقای مهندس پژوهش معاون محترم  استاندار فارس،دکتر تندگویان معاون محترم وزیر ورزش و جوانان و مهندس اسکندرپور شهردارشیراز دراین مراسم با شکوه اعلام نمایم.

فرصت پیش آمده در سال 2017 برای شهرشیراز ،فرصتی مغتنم بود تاضمن برگزاری برنامه های مصوب سازمان همکاری کشورهای اسلامی برای پایتخت جوانان جهان اسلام،این شهر به عنوان محور و منادی صلح و برادری برای جوانان جهان اسلام مطرح شود.

شهر شیراز در تاریخ به عنوان شهر فرهنگ، علم و اندیشه و تفکر شناخته می شود و پیام پایتختی شیرازبه همه مسلمانان به ویژه جوانان کشورهای اسلامی پیامی از جنس خلاقیت و اندیشه بود.

گرچه داشتن آب و هوای مناسب،برخورداری از مراکز علمی و ساختارهای آموزشی و دانشگاهی مناسب،دارابودن بیشترین آثار چاپی در زمینه های علمی، آموزشی، مذهبی و محصولات دینی، دارا بودن زیرساخت های لازم برای اجرای برنامه های متنوع فرهنگی، سابقه فرهنگی و مذهبی، برخورداری از چهره های به نام در حوزه های علمی، ادبی، هنری، فرهنگی و مذهبی و نیز شناس بودن در زمینه اماکن مقدس، بناهای تاریخی و آثار تمدن ایران باستان از ملاک های انتخاب پایتخت جوانان جهان اسلام بوده است اما تجربه یک سال اخیر نشان داد آنچه می توان به عنوان یکی از بزرگترین سرمایه های ماندگار جهان اسلام از آن نام برد و به آن اتکا کرد وجود جوانانی خلاق، پرانرژی، متخصص ومتعهد در این شهراست.

سرمایه ای که دبیرخانه پایتخت جوانان جهان اسلام با تکیه برانرژی فوق العاده آن برنامه های بزرگی را نظیرجشنواره عکس شیراز امروز،نشست متفکران مسلمان آینده و همایش درپرتو ملاصدرا،نشست قرآنی جوانان جهان اسلام،جشنواره موسیقی ملل،جشنواره فیلم کوتاه جوانان جهان اسلام،جشنواره هنرهای زیبای جوانان جهان اسلام وغیره رابا شکوه هرچه تمامترطرح ریزی،برنامه ریزی و اجرا کرد.

مایه مباهات است که کسب عنوان پایتختی جوانان جهان اسلام توسط شهر شیراز،زمینه معرفی بیش از پیش این سرزمین تاریخی و گهواره تمدن ایران زمین بامیراثی بی نظیرهمچون پرسپولیس ،پاسارگاد،نقش رستم ، بیشابورو دهها مکان تاریخی فرهنگی دیگر را درسراسر جهان فراهم ساخت.

جلوه گر شدن چهره شهر شیراز به عنوان شهری تاریخی،فرهنگی و مذهبی دراین رخداد بین المللی واز طریق برگزاری برنامه هایی مانند جشنواره عکس شیراز امروز و جشنواره هنر های زیبای جوانان جهان اسلام دستاوردی گرانبها برای این شهر بود.

میزبانی شیراز دراین رخداد بین المللی ، بار دیگر صلح طلبی و میهمان نوازی مردم بزرگ شیراز را به نمایش گذاشت تا جهان آوازه «خال رخ هفت کشور»را با صدای رسای جوانان جهان اسلام بشنود.

آب هوای مثال زدنی شیراز،مراکز مذهبی و امام زادگان واجب التعطیم ِ،مناطق گردشگری و فرهنگی این قسمت از سرزمین سربلند ایران ،این زمینه را ایجاد کرد تا جوانان جهان اسلام با الگویی بی نظیر از شهر گفتگو،برادری و برابری از نزدیک آشنا شوند.

شهری که درآن مردمان مختلف از هر نژاد و زبانی و با هردین و آیینی درسایه تعالیم دین مقدس اسلام مصلحانه سالهای سال درکنار هم زیستن را تجربه کرده اند.

حضور جوانان جهان اسلام در شهر شیراز،نگین فرهنگ و ادب و تمدن شرق و غرب این کره خاکی،  باردیگر نام سلمان فارسی صحابه بزرگ پیامبر اسلام را درخاطراین جوانان زنده کرد تا یادآور این حقیقت باشد که اسلام به دور از تقسیم بندی نژاد و فرهنگ های متفاوت و بدون درنظر گرفتن زبان و رنگ پوست انسان ها ،دین برادری و برابری است

اینجانب باردیگر ضمن تقدیر از همکاری تمامی سازمان ها و ادارات دولتی که اداره ورزش و جوانان فارس و دبیرخانه پایتختی جوانان جهان اسلام را در برگزاری شکوهمند برنامه های پایتختی جوانان جهان اسلام در سال 2017 یاری کردند،مراتب قدرانی خود را از وزیر محترم ورزش و مجموعه تحت مدیریت ایشان ،وزات امورخارجه ،حضرت آیت الله ایمانی امام جمعه شیراز و نماینده ولی فقیه در استان ، آیت الله دستغیب تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی،استاندار محترم فارس و معاونان و مدیران این استانداری، نمایندگان مردم فارس درمجلس شورای اسلامی،دستگاه های انتظامی ، نظامی و نهاد های امنیتی ، دانشگاه شیراز،اعضای محترم شورای اسلامی شهر شیراز و شهردار این شهر،سازمان های مردم نهاد اصحاب رسانه صاحبان قلم و متولیان مطبوعات و خبرنگاران که مارا درهرچه پربارترشدن دستاوردهای این رخداد بین المللی یاری کردند اعلام می نمایم.

پر مفهوم ترین واژها و زیباترین سپاس ها را به جوانان شهرم تقدیم می کنم که توانستند بااتکا به خداوند متعال و باورتوانایی خود باردیگرازآزمونی بزرگ و بین المللی سربلند بیرون آیند و نام مقدس ایران و سرزمین تاریخی فارس را درجهان اسلام طنین انداز کنند.

درپایان ضمن تشکر از مسئولین محترم سازمان همکاری کشورهای اسلامی و مجمع جهانی جوانان کشورهای اسلامی خصوصا برادربزرگوارم جناب سفیر الشاد اسکندروف و همکارانشان به دلیل اعتمادی که به شهر شیراز کردند،آمادگی دبیرخانه پایتخت جوانان جهان اسلام در سال 2017 را برای انتقال تجربیات خود به مسئولین شهر مقدس «قدس» اعلام می دارم.

امیدوارم در سایه وحدت مسلمین ،این میراث و فرمان گرانبهای پیامبرعظیم الشان اسلام حضرت محمد(ص) شاهد اتحاد کشورهای اسلامی در سراسر جهان باشیم.

خدا  یار و نگهدار شما

 

413 کلیک ها  سه شنبه, 28 آذر 1396 11:02
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا