سه شنبه, 01 آبان 1397 03:17

فرصت تعامل در حوزه فرهنگ و هنر بین جوانان جهان اسلام از دستاوردهای پایتختی جوانان جهان اسلام است

فرصت تعامل در حوزه فرهنگ و هنر بین جوانان جهان اسلام از دستاوردهای پایتختی جوانان جهان اسلام است
محمدکرم الهی

راستین آنلاین: رئیس حوزه هنری فارس از برگزاری جشنواره‌های هنری «جوانان جهان اسلام» در سه رشته مختلف با حضور هنرمندان کشورهای مختلف در شیراز خبر داد.

محمد کرم اللهی ظهر پنج‌شنبه در نشست خبری اعلام برنامه‌های هنری پایتختی جوانان جهان اسلام، با اشاره به اینکه سازمان همکاری کشورهای جهان اسلام بر روابط فرهنگی و اجتماعی شکل گرفت، گفت: یکی از فرصت‌های ایجادشده از زمان اطلاق عنوان پایتختی جوانان جهان اسلام به شیراز فرصت تعامل در حوزه فرهنگ و هنر است.

 

وی با اشاره به اینکه در راستای ایجاد یک جبهه فرهنگی، هنری و اجتماعی در جهان اسلام از تمام ظرفیت‌ها باید باوجود تنوع‌ها و تکثرها استفاده شود، اظهار داشت: شناخت و معرفت لازم یکی از دلایل برگزاری این جشنواره‌ها و پایتختی جوانان جهان اسلام است.

کرم اللهی بابیان اینکه دیکته نانوشته غلط ندارد، افزود: بعدازاین باید روی نقاط ضعف و قوت عملکرد دستگاه‌های مختلف درگیر دربرنامه‌های پایتخت جوانان جهان اسلام تجزیه‌وتحلیل کنیم.

به اعتقاد وی اهالی رسانه به‌راحتی می‌توانند در این بخش کمک‌رسان باشند و برای تداوم این عنوان و تسری این عنوان در شاکله فرهنگی کوشش کنند.

 

وی با یادآوری این مطلب که جشنواره هنرهای جوانان جهان اسلام در سه بخش فیلم کوتاه، داستان و خوشنویسی به اجرا می‌رسد و رشته‌ها درسالهای آینده افزایش خواهد یافت، اظهار داشت: فراخوان آماده و به سفارت‌خانه‌های ایران در کشورهای جهان اسلام ارسال شد.

 

کرم اللهی با اشاره به اینکه یکشنبه و دوشنبه جشنواره فیلم کوتاه جوانان جهان اسلام را خواهیم داشت که الشاد اسکندروف، رئیس مجمع جوانان سازمان همکاری کشورهای جهان اسلام در این مراسم حضور خواهد یافت، افزود: بعد از فراخوان ۱۵۳ اثر از کشورهای از آمریکا، دانمارک، بنگلادش، عراق، آذربایجان، ایران و نپال به دبیرخانه رسید که در دور اول داوری ۴۲ اثر به مرحله دوم رسیدند و درنهایت ۱۰ اثر نهایی برای ۲ روز جشنواره معرفی شد.

 

رئیس حوزه هنری فارس اضافه کرد: در این ۲ روز صبح و عصر پخش فیلم خواهیم داشت و کارگاه ویژه آموزشی تحت عنوان «شاعرانگی فیلم کوتاه» برگزار می‌شود چراکه ادبیات در سینما نمود خاصی دارد این بخش در نظر گرفته‌شده است.

 

وی با اشاره به اینکه برای جشنواره داستان کوتاه ۱۰۳ اثر دریافتی داشتیم که در مرحله اول ۳۸ اثر انتخاب شدند و در بین این تعداد پنج اثر به‌عنوان آثار برگزیده شناخته شدند که آثار از کشورهای ایران، نیجریه، عراق، نپال، بوسنی، آذربایجان و ترکیه بودند، گفت: این جشنواره روز دوشنبه ۲۷ آذر در محل حوزه هنری برگزار می‌شود و کارگاه آموزشی «نکات کلیدی در داستان کوتاه» در حاشیه این جشنواره برپا خواهد شد و پنج اثر جشنواره قرائت می‌شود.

 

کرم اللهی با اشاره به اینکه در بحث خوشنویسی شرکت‌کنندگان معیار شمارش کمیت هستند و یک هنرمند ممکن است ۱۰ اثر ارائه کند، افزود: کارگاه آموزشی «آشنایی با زیباشناسی حروف فارسی» برگزار می‌شود.

 

وی اظهار داشت: خوشنویسی به شکل ویژه باید موردتوجه قرار گیرد و به آن شکل که درشان شیراز و فارس بوده، در خصوص خوشنویسی صحبت نشده است.

 

کرم اللهی با اشاره به اینکه هنرمندان خوشنویس از کشورهای ایران، روسیه، آلمان، بوسنی و هرزگوین، آذربایجان، ترکیه و مالزی در این جشنواره شرکت کردند، افزود: آثار در همین فضا خلق می‌شود و به شکل نمایشگاهی به مدت یک هفته در حوزه هنری، درخواهد آمد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نوع مدیریت اداره کل ورزش و جوانان استان فارس در بحث پایتختی جوانان جهان اسلام گفت: برون‌سپاری برنامه‌های یک‌ساله پایتخت جوانان جهان اسلام و اعتماد به جوانان شهر شیراز نشان از فرهنگ و شعور مدیریتی مجموعه اداره کل ورزش و جوانان استان دارد.

296 کلیک ها  پنج شنبه, 23 آذر 1396 19:16
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا