پنج شنبه, 28 تیر 1397 00:30

وجودخانه مطبوعات و انجمن صنفی قوی آسیب پذیری جامعه مطبوعات را کم می کند

وجودخانه مطبوعات و انجمن صنفی قوی آسیب پذیری جامعه مطبوعات را کم می کند
بهزادمریدی
راستین آنلاین:درحالیکه ،دولت تدبیر و امیدنقدپذیری را رویه خود عنوان کرده است، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس دومین نشست نقد و بررسی عملکرد خود را درچند مدت اخیر با حضوراصحاب رسانه این استان برگزار کرد.


بهزاد مریدی که با دست پربه سالن غزل تالارحافظ آمده بود،بخشی از وقت نشست را به اعلام برنامه های همایش ملی ریحانه النبی اختصاص داد.

وی در ابتدای این نشست با بیان اینکه می خواهم در این جلسه اصحاب رسانه بگویند از زمان حضورم در مجموعه بزرگ فارس چه کرده ام و چه کارها نه ؛بگوئید چه نقدها بر من و عملکرد من در حوزه فرهنگ و هنر وارد است افزود:در حوزه شناسنامه دار کردن خبرنگاران مکاتباتی با فرمانداران شهرستان ها انجام شد تا کسانی که متصل به جریان رسانه ای هستند وارد کار شوند نه اینکه عده ای تحت لوای خبرنگار وارد شده و مطالبی را اشاعه دهند که شایسته این فضا نیست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با تاکید بر اینکه صحبت های خبرنگار باید واقعیت آشکار باشد،گفت: البته به این مفهوم نیست که ما با سازمان ها قهر باشیم بلکه باید حقیقت اشکار منتقل شود.

 مریدی با اشاره به اینکه این توجه ها باید از جانب خانه مطبوعات باشد ،عنوان داشت:این اتفاق باید در خانه مطبوعات شکل گیرد و قضاوت خانه مطبوعات با اصحاب رسانه خواهد بود،اگر خانه مطبوعات و انجمن صنفی  قوی وجود داشته باشد آسیب پذیری جامعه مطبوعات کم می شود.

خانه مطبوعات مطالبه گر حقوق خبرنگاران باشد


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به اینکه تمام تلاش من در سه سال گذشته شکل گیری انجمن ها و تشکل ها بوده،اظهار داشت:انجمن ها شکل گرفتند تا هم مطالبه گر باشند و هم صدای هم صنفیان خود، اما واقعیت این است که اصحاب رسانه کمتر مطالبه گری کردند.

وی اظهار داشت: در نشست ها و جلسات چه آن دسته جلسات با مدیران وزارتخانه و چه جلسات با من همه انجمن ها حضور داشته و از مشکلات خود می گویند به جز خانه مطبوعات و من می خواهم که اصحاب رسانه در انتخابات خانه مطبوعات شرکت کرده تا این حوزه گسترش یافته و خبرنگاران نیز مطالبه گر شوند.

 مریدی نقش اتحادیه ها و انجمن ها را مطالبه گری عنوان کرد و افزود:این روحیه در اصحاب رسانه ما دیده می شود همانطور که ۲۷۰ نفر در خانه مطبوعات عضو شده اند و ما در مشارکت در این بخش در کشور پیشگام بوده ائیم پس می توانیم حوزه مطالبه گری را فعال کنیم و باید کسانی را انتخاب کنیم که برای مطالبه گری تلاش کرده و وقف انجمن باشند.

وی با تاکید بر اینکه روز و ساعتی نیست که در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه ای برگزار نشود،اظهار داشت: من نمی خواهم بواسطه هر برنامه به اصحاب رسانه زحمت دهم و ترجیح می دهم که به جای نشست نقد شوم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در پاسخ به سئوال خبرنگاران در ارتباط با نشست های خبری اندک با اصحاب رسانه گفت: از خرداد سال قبل تا امروز هم معاونت ها و هم خود من دو بار در جریان نقد قرار گرفتیم،گزارش عملکرد و آمار این مدت آماده شده و از ۱۲ شهریور ۹۳ تا 31 شهریور ۹۵ با تمام جزئیات در اختیار خبرنگاران قرار می گیرد.

حضور چشمگیر اصحاب فرهنگ و هنر در انتخابات انجمن ها


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در پاسخ به سئوال یکی دیگر از خبرنگاران اظهار داشت:برای جمع اوری اطلاعات نیاز به تقویت تشکل ها داشتم که خداروشکر در تمام بخش هایی که ابتدای مدیریتم وعده کردم اتحادیه ها و انجمن ها شکل گرفت و مدیران این انجمن ها هر روز از ۸ صبح تا ۴ عصر مکلف به حضور و رسیدگی به فعالیت های هنری  هستند.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات انجمن های تجسمی، موسیقی و نمایش در شیراز و شهرستان ها گفت: در انتخابات انجمن نمایش ۳ هزار نفر به پای صندوق های رای آمدند هرچند براساس ضوابط خیلی ها نتوانستند رای دهند انجمن های اهل قلم،هنرهای سنتی و پویانمایی نیز روسای خود را شناخته اند و تا شهریور و یا بهمن آینده انتخابات آنها نیز برگزار می شود.

 مریدی با اشاره به اینکه ۶۰ تا ۷۰ نفر از بزرگان را شناسایی کرده ائیم تا مراسمی در خور شان آنها برگزار کنیم ،گفت:در سالی که گذشت ما برنامه بزرگداشت زیادی گرفتیم اما هنوز هم بزرگان بسیاری هستند که باید از آنها قدردانی شود.

«ما با افتخار به سراغ بزرگان می رویم و قول می دهم کارت های هویتی تمام انجمن ها و اعضای آنها تا پایان خردادماه تقدیم شود.»

جزیره ای عمل کردن ما باعث نزول فرهنگ شده است


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از اظهاراتش علت نزول فرهنگ در جامعه را جزیره ای عمل کردن مسئولان دانست و گفت: واقعیت کتمان ناپدیر است که دولت تنها ۱۳ درصد بودجه را به وزارت فرهنگ  اختصاص می دهد و این بودجه به صورت قطره چکانی به استان ها می رسد.

وی این مساله را در مورد نیروی انسانی این اداره کل نیز محتمل دانست و افزود: این وزارت خانه بواسطه منابع انسانی هم مظلوم بوده در ۱۵ سال گذشته فقط ۴ نیرو استخدام شده اند در حالی که سالی ۷تا ۸ نفر بازنشسته می شوند و من ناچارم نیروها و سمن ها را افزایش دهم.

مریدی تصریح کرد:این اداره کل باید حامی و نظارت کننده بر فعالیت های فرهنگی و هنری باشد و بدیهی است که عده ای هم از ما دلخور خواهند شد.

وی البته تعاریف از فرهنگ را متفاوت دانست و ادامه داد:اگر بخواهیم مجموعه باورها رافرهنگ بدانیم نمی توانیم بگوئیم فرهنگ افول کرده .تا زمانی که گفتمان حاکم بر جامعه را پذیرا هستیم سلایق گوناگون را هم مغتنم میدانیم.

 احزاب را وارد انتصاباتم نکرده ام


او در پاسخ به اظهارات یکی دیگر از خبرنگاران گفت:من عهد کردم که به لحاظ انتصاباتی احزاب را وارد عمل نکنم و چون وارد این احزاب نشده ام هیچ یک از معاونت های من و روسای ادارات من منتصب به گروهی نیستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهار داشت:افتخار میکنم که هنرمندان من را بعنوان بخشی از هنر پذیرفته اند و من بر گفتمان اعتدال تاکید داشته و با تمام قوا این گفتمان را ادامه می دهم.

وی با شاره به اینکه ما قصوراتمان کم نیست گفت: اگر کسانی از من نقد کرده اند بر آنها خرده نگرفته و با آنها برخورد نداشته ام و به نظر آنهااحترام میگذارم چون این باور من است.

همایش ریحانه النبی میزبان اسلام شناسان و قرآن پژوهان


 مریدی در مورد فعالیت های معاونت قرآن و عترت نیز بیان داشت:معاونت قرآن و عترت با نیرو و امکانات در اداره شیراز راه اندازی شد و امسال برنامه های حوزه قرآن متمرکز در همایش بزرگ ریحانه النبی بود ؛ همچنین مبلغ ۱۷۵ میلیون تومان برای اتحادیه های قرانی تخصیص یافته که بدنبال تعریف سازوکار هستیم تا این مبلغ را به موسسات قرآنی دهیم.

وی با اشاره به همایش بزرگ ریحانه النبی که تماما قرآنی است ،گفت: از ۲۳ تا ۲۹ اسفند ماه در شهرستان مهر میزبان اسلام شناسان و قرآن پژوهان سراسر کشور هستیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به ریاست همایش که برعهده سید عبوالواحد موسوی لاری است و با همت بنیاد فاطمیه در این شهرستان برگزار می شود ،عنوان کرد: فضای حاکم بر این همایش تماما قران و عترت و بدور از سیاست است.

وی اظهار داشت:در این همایش۱۴ نابغه قرانی از ایران و چند کشور دیگر تجلیل خواهند شد و نشان سفرای قرانی به آنها تعلق می گیرد، همچنین دانشمندان و قران پژوهان و قرآن شناسان و نیز ۳ وزیر علوم ،اموزش و پرورش ، فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون رئیس جمهور نیز در این همایش حاضر خواهند بود.

مریدی ادامه داد: در روز دوم جایزه ادبی ریحانه که ثبت شده است به برندگان تعلق می گیرد از میان ۱۳۱۲ اثر که توسط  ۴۳۰ نفر به دبیرخانه همایش ارسال شده است شامل ۱۴۰ داستانک و داستان کوتاه و ۱۵۷ مقاله است. همچنین کارگاه های شعر و داستان و ... و نمایشگاه آثار سنتی و جشن های مردمی از دیگر برنامه های همایش فوق است.

اردیبهشت ماه 8 سالن سینمایی افتتاح می شود


وی با اشاره به درامدزایی سینماهای شیراز عنوان داشت: در بحث سینما سازی رقابت خوبی ایجاد شده است سالن های مهر و غزل راه اندازی و سینما فرهنگ باکمک ۸۰ میلیون تومانی اداره کل و پردیس گلستان با کمک ۳۰۰ میلیون تومانی این اداره کل راه اندازی و اردیبهشت ماه در مرکز خلیج فارس با کمک دوستان این بخش ۷ سالن سینمایی را افتتاح خواهیم کرد.

 مریدی با اشاره به اینکه سینما سعدی در ۶ ماه ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و پردیس گلستان۷۰۰تا۸۰۰ میلیون تومان فروش داشته است، گفت:دولت بنا نیست سینما سازی کند دولت  از بخش خصوصی حمایت می کند .

وی ادامه داد: ۸شهرستان اباده، اقلید، نی ریز، فسا و مردشت و... سالن های سینمایی شان تجهیز شد و ۸ دستگاه سینمای سیار نیز برای ۱۶ شهرستان خریداری که در مرحله نخست در شهرهای خرامه سروستان و شیراز اغاز و در سایر شهرستان ها نیز همزمان راه انداری خواهد شد.

مریدی زبان هنر را گوشواره هنر خواند و گفت: زمانی که  اسیب های مختلف بروز می کند مساله فرهنگ مطرح می شود اما سهم فرهنگ وزارت فرهنگ از اعتبارات  این بخش صفر است  .

وی با تاکید بر اینکه ما از انجمن حافظ سلب اختیار نکردیم و امسال جشن حافظ در کنار شعرخوانی و حافظ خوانی بیان موسیقیایی اشعار حافظ را داشت،اظهار کرد: علاوه بر همایش بزرگ ،حضور خوشنویسان و اساتید در این روز قابل توجه بود که با بودجه اندک رقم خورد.

هم ملتی که به دنبال حذف تاریخ است و هم ملت تاریخ پرست اشتباه می کنند


مریدی در پاسخ به سئوالی مبنی بر عملکرد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه کتابخوانی گفت:در حوزه کتاب خوانی دو روستای دوستدار کتاب از فارس داشتیم و ۲ شهر نیز جز ۳ شهر خلاق پایتخت کتاب ایران معرفی شد.در نمایشگاه کتاب نیز براساس حضور و تعداد ناشران و میزان فروش ۳ میلبارد و ۷۰۰ میلیون تومانی حائز مقام اول شدیم.

وی در مورد روند صدور مجوز کتاب در شیراز نیز گفت: روزانه ۵-6 عنوان کتاب امضا می شود و لازم نیست نویسندگان برای دریافت مجوز ما به تهران مراجعه کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس عنوان داشت:ما در حوزه هویتی مبدی بسیاری حوزه ها بخصوص زبان هوبت بودیم .و به دنبال ایجاد فضای گفتگو در این بخش ها هستیم.

وی تاکید کرد:هر ملتی که تاریخ را حذف کند اشتباه کرده و هر ملتی که تاریخ پرست باشد هم اشتباه کرده است ما باید چراغ راهمان را آشکار کنیم. شیراز رنگین کمان اقوام است که میتواند هویت ما رو مشخص کند.

« شاهچراغ (ع) ،تخت جمشید و حافظ همه در کنار هم  هستند، بنا نیست بخشی حذف شود .تمدن بدون فرهنگ و تاریخ امکان ندارد بنا نیست حافظ روبروی شاهچراغ قرار گیرد و شاهچراغ در مقابل تخت جمشید و پرسپولیس ؛اینها همه در کنار هم زیبنده اند.»

پیشرفت 29 درصدی تالار مهر


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به پیشرفت ۲۹ درصدی پروژه تالار مهر گفت: این پروژه به منابع مالی احتیاج دارد و اخیرا نیز ۷ میلیارد تومان به آن تزریق شد اگرچه روند ساخت کند است و تلاش داریم سرعت گیرد.

مریدی تجاری سازی فرهنگ را مرتبط با شکل گیری گفتمان آن در جامعه دانست.

وی از راه اندازی ارت اکسپو بزرگی در سال 96 خبر داد و گفت: انجمن تجسمی شیراز و استان تلاش دارد با سامان دهی نگارخانه ها این آرت اکسپو که پیشتر تجربه شده را از سر گیرد.

 مریدی اظهار داشت:بزودی تالارهای لایق و باباملک افتتاح خواهد شد و در این بخش ها از ظرفیت بخش خصوصی نیز کمک میگیریم همینطور که از ظرفیت خیرین کمگ گرفتیم .

وی عنوان داشت:دوره های آموزش خبرنگاری نیز از سال جاری اغاز می شود و جشنواره مطبوعات نیز شهریور ماه برگزار خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در پایان قول برگزاری جشنواره عکس خبری را به شرطی که متولی این بخش مشخص شود داد و عنوان داشت: همچنان تلاش داریم تا اعزام اصحاب رسانه را همراه با تیم های فرهنگی به سایر کشورها داشته باشیم.
340 کلیک ها  سه شنبه, 17 اسفند 1395 14:36
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا