بخش خصوصی بیست و چهارمین هفته کتاب استان فارس را برگزار می کند

بخش خصوصی بیست و چهارمین هفته کتاب استان فارس را برگزار می کند
حسن دهقان
  • بیست و چهارمین هفته کتاب استان فارس با اولویت ترویج کتاب و کتابخوانی در میان دانش آموزان برگزار می شود؛بیست و چهارمین هفته کتاب استان فارس با اولولیت برون سپاری برنامه های این رویداد به یکی از موسسه های فرهنگی هنری زیرمجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سپرده شد.

راستین آنلاین مدیر این موسسه ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بحران کتابخوانی در جامعه به ویژه میان نسل جدید و دانش آموزان به شدت وجود دارد، گفت: تا هنگامی که احساس نیاز به کتابخوانی در میان خانواده ها به ویژه نسل های جدید شکل نگیرد نمی توان ترویج کتاب و کتابخوانی را کامل کرد.

حسن دهقان که نقش کلیدی در برپایی هفته کتاب استان فارس دارد و با موسسه آفتاب مهرصبا برنامه های هشت روز «ایران می خواند، شیراز می خواند» را تدوین کرده، با تاکید برا ینکه عطش کتابخوانی هنوز در جامعه احساس نمی شود، برنامه های تدوین شده برای بیست و چهارمین هفته کتاب فارس را در راستای ترغیب احساس نیاز به کتابخوانی عنوان کرد و افزود: مبنای تمامی برنامه های هفته کتاب استان بر فعالیت های ترویجی قرار گرفته است.

وی از تدوین میثاق نامه ای برای کتابخوانی در میان دانش آموزان استان فارس به مناسبت هفته کتاب خبر داد و گفت: این میثاق نامه در برنامه های با عنوان «مهمانی کتاب» که به جشن تکلیف کتابخوانی دانش آموزان اختصاص دارد مطرح خواهد شد.

دهقان با بیان اینکه جشن تکلیف کتابخوانی دانش آموزان استان فارس صبح ٢٦ آبان ماه در یکی از مدارس منتخب به شکل نمادین برپا گشته و همه مدارس استان را فرا می گیرد، عنوان کرد: با توجه به اینکه دانش آموزان کلاس دوم بعد از گذراندن کلاس اول توانایی خواندن پیدا کرده و مستعد کتابخوانی هستند، جشنی ترتیب یافته تا این گروه از دانش آموزان به کتابخوانی ترغیب شده و آن را وظیفه و تکلیف خود بدانند.

وی با یادآوری اینکه برنامه یادشده به مناسبت روز کتاب و کودک در جریان هفته کتاب استان فارس برگزار می شود، تاکید کرد: آیین نامه این طرح با همکاری آموزش و پرورش برای اجرا در همه مدارس استان توزیع خواهد شد.

دهقان با توجه به اعطای نشان سفیر کتاب سال ٢٠١٧ که به سه چهره علمی، ورزشی و هنری استان فارس اختصاص می یابد با این توضیح که از این پس نشان یادشده همزمان با هفته های کتاب با همکاری بنیاد نخبگان اعطا خواهد شد، گفت: این نشان به سه نخبه علمی، ورزشی و هنری که در عرصه های بین المللی حضور مستمر دارند هرسال این نشان اعطا می شود که آنان نشان را به همراه کتاب های نویسندگان استان فارس در سفرهای خود به همراه داشته و معرف فضای کتابخوانی و نویسندگان استان باشند.

وی ادامه داد: در این طرح سفیران کتاب فارس دیوان حافظ و سعدی را به شکل ترجمه شده و حاوی چندزبان رایج به چهره های سیاسی، فرهنگی، ورزشی و ... دیگر نقاط دنیا هدیه می کنند.

دهقان به مسابقه کتابخوانی «سرزمین کتاب» در فضای مجازی همزمان با هفته کتاب استان فارس هم اشاره کرد و یادآور شد: پس از تجربه موفق مسابقه «بخون و ببر» برنامه پرمخاطب خندوانه با جلب مشارکت نرم افزار طاقچه بزرگترین مسابقه کتابخوانی استان فارس برگزار می شود.

مجری پویش «نذر دانایی»، افزود: در این طرح کتاب هایی از انتشارات تخت جمشید و قشقایی شیراز به مسابقه گذاشته می شوند که در روز کتاب و تکنولوژی بیست و چهارمین هفته کتاب فارس کلید خواهد خورد. این مسابقه در پی افزایش سرانه مطالعه در میان ساکنان استان فارس است.

بیست و چهارمین هفته کتاب استان فارس با شعار «ایران می خواند، شیراز می خواند» از ٢٤ آبان تا اول آذرماه توسط موسسه فرهنگی هنری آفتاب مهر صبا با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار خواهد شد.

335 کلیک ها  دوشنبه, 17 آبان 1395 16:41
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا