ادبیات و هنر با عدد و اندازه و متر و معیار را کاری نیست/سیروس رومی*

ادبیات و هنر با عدد و اندازه و متر و معیار را کاری نیست/سیروس رومی*
سیروس رومی

سال هاست که یکی از دشواری ها و معضلات اهالی قلم ، بررسی و مجوز آثار شان است . به طوری که برخی مواقع اثر بعد از چند ماه تا چند سال تازگی خود را از دست می دهد .

بر این مبنا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمایل دارد تا این مهم را به استان ها بسپارد و قبلا مشهد و قم برگزیدگان این حوزه بودند که گویا تصمیم گیری ها بر مدار علم ، تجربه و تخصص نبوده است .

چکار باید کرد ؟

نوشتن آیین نامه ای که بتواند بررسی آثار مکتوب نویسندگان و شاعران را با یک غربال واحد بسنجد تا آنچه از این غربال می ماند ت احدودی همسنگ و هم اندازه باشد . و این غیر ممکن است که ادبیات و هنر با عدد و اندازه و متر و معیار را کاری نیست .

امروز خبر ها حکایت از این دارد که شیراز و چند شهر دیگر به جمع مشهد و قم پیوسته اند .

در شیراز دو نگاه عمده در این مورد وجود دارد .

1 _ موافقین ، که صدور مجوز کتاب را در استان به دلیل حضور مولف ، شاعر و نویسنده و کاستن از تراکم آثار در یک جا آسان می دانند .

2 _ مخالفین که باور دارند صعه صدر در شیراز آنچنان بالا نیست و نگاه کارشناسانه به آثار ،  قدرت بینش

و دانشی بالا می خواهد . به ویژه اگر قلم در دست دوست نباشد یا باشد ، که هر دو شکل مصیبت است .

کتابی از من در تهران دو سال و نیم پیش مجوز می گیرد و آن را برای عدم توهین به فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها به شیراز می فرستند . یک جا از 180 صفحه ، 36 صفحه خط می خورد . آن هم به صورت فله ای . با پی گیری های دو ساله تهران کتاب را بدون خط زدن حتی یک واو ، مجوز می دهد .
نگاه سلیقه ای نه در استان ها که درتهران هم مانع گسترش ادبیات و هنر است .

باز مثالی از خودم بزنم . در سال 1393 مجموعه ی شعری از 24 شاعر زن را برای مجوز به تهران ارسال کردیم . 19 اصلاحیه خورد ، آن هم بعد از 6 تا 7 ماه . موارد را اصلاح کردیم و بعد از 7 تا 8 ماه یک اصلاحیه دیگر خورد . باید شعری حذف شود . حذف کردیم . و امروز 7 تا 8 ماه می گذرد ، جواب نداده اند و می گویند در بررسی است . این را می گویند سلیقه ای و عدم شناخت شعر .

با توجه به گفته ها ، خود من باید موافق این جریان نباشم ، ولی هستم . و باید اهالی قلم و دست اندرکاران کتاب تحمل داشته باشند تا از بازه زمانی که به ایجاد سازمانی متشکل و هماهنگی بررسان  و نظر دهندگان می انجامد ، عبور کنیم . هر چند راه درازی داریم . ارزش این را دارد که سریع بتوانیم به روند مجوز کتاب دسترسی داشته باشیم .

*روزنامه نگار

448 کلیک ها  شنبه, 16 مرداد 1395 07:51
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا