خانه ملکه توران در تهران تخریب شد

خانه ملکه توران در تهران تخریب شد
خانه ملکه توران
  • خانه مسکونی ملکه توران، همسر سوم رضاشاه در خیابان پسیان تهران تخریب شد. این خانه چندی پیش در میراث فرهنگی به ثبت رسیده بود اما به‌رغم مخالفت این سازمان، مالک یا مالکان آن را تخریب کرده‌اند.

شمیرانات، منطقه زعفرانیه، خیابان پسیان محل خانه‌ای بود که ۹۳ سال قدمت داشت و یکی از بناهای معماری مدرن تهران محسوب می‌شد. این خانه به غیر از سبک معماری‌اش به دلیل صاحب و ساکن قبلی‌اش نیز معروف بود؛ ملکه توران همسر سوم رضاشاه پهلوی ساکن و مالک این خانه پنج هزار متری بود.

چندی پیش سازمان میراث فرهنگی از طریق مردم محله پسیان و علاقه‌مندان به میراث فرهنگی مطلع شد که این خانه در معرض خطر تخریب قرار گرفته است. این سازمان به طور اضطراری این خانه را به ثبت رساند تا از تخریب آن جلوگیری کند و به این ترتیب روند تخریب نیز متوقف شد.

وجیهه قاسمی، مسئول روابط عمومی میراث فرهنگی استان تهران گفته بود که این بنا به عنوان بنای واجد ارزش در میراث استان تهران شماره‌گذاری نشده، بلکه به دلیل جلوگیری از تخریب ثبت شده است.

با این حال در اولین ساعات روز چهارشنبه ۳۰ تیر خبر تخریب این خانه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. رجبعلی خسروآبادی، مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران مجددا یگان حفاظت را به محل اعزام کرد. اما این گروه موفق به جلوگیری از تخریب این خانه نشدند.

خانه ملکه توران

خانه ملکه توران در تملک کمیته امداد بود اما ماه گذشته واگذار شده بود. گفته می‌شود که ابتدا فضای سبز این خانه خشکانده شده و سپس بنا ویران شده است.

رضا شاه پس از ازدواجش با قمرالملوک امیر سلیمانی در سال ۱۳۰۲ دستور به احداث این ملک داده بود.

قمرالملوک امیر سلیمانی سومین همسر رضا شاه بود. او در سال ۱۳۰۲ و در سن ۱۹ سالگی با رضاشاه ازدواج کرد و پس از تولد تنها فرزندش غلامرضا از رضاشاه جدا شد.

وی که پس از ازدواج با رضاشاه لقب ملکه توران را گرفت، بعد از انقلاب از ایران خارج شد. مدتی در آلمان اقامت کرد و سرانجام در سال ۱۳۷۴، در سن ۹۱ سالگی در خانه سالمندانی در پاریس درگذشت.

گفته می‌شود قرار است در محل خانه سابق ملکه توران، بنایی ۱۱ طبقه ساخته شود.

949 کلیک ها  چهارشنبه, 30 تیر 1395 16:08
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا