ورود گردشگر خارجی به فارس تسهیل می‌شود

ورود گردشگر خارجی به فارس تسهیل می‌شود
   
ورود گردشگر خارجی به فارس تسهیل می‌شود |||| ||||

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس از ابلاغ دستورالعملی باهدف فراهم شدن زمینه ورود گردشگران خارجی به کشور با حفظ سلامت شهروندان و توسعه فعالیت‌های گردشگری خبر داد.

به گزارش راستین آنلاین هادی شه‌دوست شیرازی یکشنبه ۹ آبان به خبرنگاران گفت: بخش گردشگری یکی از بخش‌هایی است که با شیوع ویروس کووید ١٩ و به دنبال اعلام پاندمی جهانی، آسیب بسیار جدی از این همه‌گیری متحمل شد.

او بابیان اینکه گردشگری به‌عنوان یکی از بخش‌های بسیار آسیب‌دیده از شیوع ویروس کرونا همچنان به دلیل حفظ سلامت جامعه با محدودیت‌های اعمال‌شده همراهی کرده است، گفت: با شتاب واکسیناسیون عمومی جامعه به همت دولت سیزدهم و همچنین واکسیناسیون قابل‌قبول در بسیاری از کشورهای مبدأ گردشگر فرست به ایران، نگرانی‌ها از این موضوع کاهش‌یافته و بسیاری از کشورها با مورد ملاحظه قرار دادن پروتکل‌های بهداشتی به بازگشایی مرزها اقدام کرده‌اند.

این مقام مسئول از تهیه و ابلاغ دستورالعمل "نحوه حضور گردشگران خارجی در شرایط بیماری کرونا" با بهره‌گیری از نظرات کارشناسان و هم‌اندیشی با دستگاه‌های متولی خبر داد و افزود: امروزه در چارچوب رعایت بهداشت عمومی و سلامت جامعه، با توجه به اثرات مثبت گردشگری بر اقتصاد کشور، کارآفرینی، ایجاد اشتغال و در راستای حفظ بازارهای هدف گردشگری، احیای کسب‌وکارهای آسیب‌دیده این بخش و درعین‌حال حفظ سلامت شهروندان این دستورالعمل تهیه‌شده است.

شه‌دوست شیرازی گفت: ورود و خروج مستقیم و غیرمستقیم مسافران ایرانی و خارجی به‌صورت گروهی و انفرادی به مرزهای زمینی همانند مرزهای هوایی، با ارائه کارت واکسن، آزمایش PCR منفی و رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های مورد تائید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اول آبان ماه سال جاری بلامانع است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس بیان کرد: این دستورالعمل شامل تردد مستقیم و غیرمستقیم به کشورهای پر ریسک اعلامی از سوی سازمان جهانی بهداشت توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نخواهد شد.

شه‌دوست شیرازی افزود: چنانچه درروند بیماری کشورهای همسایه تغییری حاصل شود که نیازمند اعمال محدودیت یا ممنوعیت تردد مسافران باشد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌عنوان مرجع تخصصی مراتب را اعلام می‌کند و اقدامات بعدی از سوی کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی انجام می‌شود.

او خاطرنشان کرد: از اول آبان مرزهای شلمچه، جلفا، مهران، نوردوز، باشماق، پیله سوار، پرویزخان، آستارا، تمرچین، دوغارون، بازرگان، میلک، سرو، میرجاوه، پل دشت برای تردد مسافران با شرایط اعلام شده ویژه دوران شیوع کروناویروس، باز است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس از بلامانع بودن تردد تمامی وسایل نقلیه عمومی و شخصی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز طبق دستورالعمل ابلاغی خبر داد و اعتبار ۹۶ ساعته آزمایش PCR منفی برای گروه‌های سنی بالای ۱۲ سال را لازم دانست.

او بابیان اینکه بنا به دستورالعمل مربوطه، فایل مصوب پروتکل حضور گردشگران در کشور در شرایط پاندمی کرونا در سایت visitiran.ir قابل‌مشاهده خواهد بود، افزود: فرآیند نظارت بر حضور گردشگر در داخل کشور از طریق سامانه مدیریت هوشمند بیماری‌های همه‌گیر (سامانه امید) و ارائه QR کد انجام می‌شود.

شه‌دوست شیرازی نظارت بر عملکرد و فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری را مهم دانست و گفت: وظایف دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری در حیطه کنترل و رعایت مسائل بهداشتی از سوی گردشگران اعم از اخذ ویزا، ترانسفر، رزرو محل اقامت، غذا، مراقبت‌های بهداشتی و خروج مسافرین پس از انقضای مدت روادید مهم است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس خاطرنشان کرد: دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری موظف هستند تا در صورت بروز هرگونه علائمی در مسافران دال بر بیماری (پس از ورود و در حین اجرای گشت)، سریعاً وضعیت مسافر را به مسئولین مربوطه اطلاع دهند.

او بابیان اینکه نظارت بر الزام اسکان گردشگران خارجی در اقامتگاه‌های مجاز توسط دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری لازم است، افزود: واکسیناسیون کووید ١٩ و اخذ کارت واکسن کرونا تمامی کارکنان، شاغلان و خدمات دهندگان در تأسیسات و مراکز گردشگری و اماکن زیارتی و راهنمایان گردشگری الزامی بوده و نظارت‌ها بر فعالیت تأسیسات گردشگری اعم از هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مهمان‌پذیرها برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی تشدید خواهد شد.

شه‌دوست شیرازی تأکید کرد: واحدهای غیرمجاز اقامتی و یا تأسیسات گردشگری دارای مجوزی که در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی اهتمام لازم را به عمل نمی‌آورند، به مراجع قانونی و قضایی معرفی و از ادامه فعالیت آنها جلوگیری خواهد شد.

او با اشاره به اینکه قوانین و مقررات حضور گردشگران در شرایط کرونا از طریق دفاتر ذی‌ربط وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اطلاع‌رسانی خواهد شد، افزود: بسته‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی از قوانین و مقررات ناظر بر گردشگری در شرایط کرونا با همکاری و هماهنگی کمیته اطلاع‌رسانی ستاد ملی کرونا تهیه و از راه‌های مختلف اطلاع‌رسانی می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس ایجاد زمینه‌های جذب گردشگران به‌صورت تور و گروهی باهدف اعمال نظارت‌های بهداشتی را نیازمند سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در سطح کلان دانست و گفت: باید از مجامع و سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای مرتبط با گردشگری به‌منظور اطلاع‌رسانی از شرایط جدید در امر گردشگری با نگاه فرصت سازی برای کشور، تبیین توانمندی‌های نظام در امر مدیریت بیماری علی‌رغم تحریم‌های موجود استفاده شود و بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت‌های جدید انجام شود.

او افزود: برخی مراکز اقامتی برای قرنطینه گردشگران خارجی که از طریق مرزهای هوایی وارد کشور و استان فارس شده و دارای علائم و بیماری هستند، تعیین و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس بابیان اینکه امید است با فراهم شدن ورود گردشگران خارجی به کشور و به‌ویژه استان پهناور فارس رونق به صنعت گردشگری بازگردد، گفت: بسته بایدها و نبایدهای ورود و تردد گردشگران خارجی تهیه و باهدف جذب و رونق بخشی به صنعت توریسم به دستگاه‌های ذی‌ربط ارائه خواهد شد.

 دستورالعمل نحوه حضور گردشگران خارجی در شرایط بیماری کرونا، شرح وظایف دستگاه‌های اجرایی، امنیتی و انتظامی از قبیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت امور خارجه، وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، بیمه مرکزی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صداوسیما، را مشخص کرده است.

انتهای پیام /  منصوره خسروبیگ
281 کلیک ها  یکشنبه, 09 آبان 1400 18:18
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «راستین آنلاین» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

بالا